Jazda na deskorolce. Jak zacząć i czy joga pomaga w skateboardingu?

 Jazda na deskorolce i praktyka jogi

Deskorolka Meteor Skateboard


  •  Jak wybrać deskorolkę?

  •  Co trenować by wspomóc naukę jazdy na desce? 

  • Oraz inne, bardziej techniczne wskazówki pomocne w wyborze naszego sprzętu.


Po dłuższej przerwie, wracam z artykułami na bloga. I nową, sportowa pasją. Więcej ruchu w plenerach. Jazda na deskorolce przypomina chwile dzieciństwa. Stara moda wraca do łask. Już nie tylko dzieciaki, nastolatki, studenci. 40 latkowie również ruszają do boju na place skateparkowe. Dzisiaj dowiesz się jak połączyć jogę z deską. Jak wybrać sobie deskę. Łykniesz nieco więcej wiedzy o kółkach, łożyskach, oraz istotnych parametrach sprzętu. Sama wchodzę dopiero w temat, więc pisze tylko o tym co przeczytałam, i co uważam za istotne na początku. W kolejnych wpisach rozwinę wiedzę.


 Stara moda na "deskę" wraca! Na czym polega dobrze znany skateboarding?

  Na utrzymywaniu równowagi podczas rozwijania mniejszych, lub większych prędkości. Pracuje całe ciało, zwłaszcza grupy mięśniowe od klatki piersiowej w dół: mięśni nóg; odpowiadające za stabilizacje kręgosłupa: mięśnie brzucha (skośne, prosty, poprzeczny, dno miednicy); mięśnie pleców - m.wielodzielny biegnący wzdłuż i przy kręgosłupie, m. lędźwiowy większy (ruchy zginania w stawach biodrowych). To tylko część wymienionych mięśni. 

 

 Mięśnie pracujące podczas jazdy na desce c.d

  Podczas wszystkich ruchów wykonywanych na deskorolce, odpychania się jedną noga od gruntu, skrętów w talii, pracy nad stabilizacją naszego tułowia oraz miednicy, pracuje nam o wiele więcej grup mięśniowych (następne artykuły rozpracują deskorolkę funkcjonalnie). Z mięśni nóg istotnymi jest grupa mięśni czworogłowych ud: obszerny boczny, prosty uda, obszerny przyśrodkowy, obszerny pośredni. Bardzo ważne będzie wzmocnienie sobie najpierw tej grupy mięśni zanim rozpoczniemy przygodę z jazdą na deskorolce. Czyli, najpierw treningi funkcjonalne aby wzmocnić mięśnie, popracować lepiej nad stabilizacją naszych kolan, gdyż będą one podlegały mocnych obciążeniem podczas pracy ekscentrycznej - HAMOWANIA. W hamowaniu liczą się również mocne pośladki oraz mięśnie grupy kulszowo-goleniowej (następne artykuły na blogu).


Co daje praktyka JOGI w treningu jazdy na desce?

Jeśli regularnie praktykujesz jogę, to masz wyostrzony zmysł koncentracji i równowagi, które będziesz dalej poprawiać podczas nauki jazdy na desce. Twoja propriocepcja również ma się całkiem dobrze, a zmysł równowagi jest już przygotowany do dalszych etapów jego udoskonalania. Masz wzmocnione mięśnie nóg, ale uwaga na grupę kulszowo-goleniową, która u joginów bywa nadmiernie rozciągana przez zbyt częste powtarzanie pozycji takich jak np. pies z głową w dół. Warto ocenić jej siłę i popracować nad wzmacnianiem podczas wykonywania ćwiczeń funkcjonalnych (więcej na filmach na blogu - rozpracowanie mięśni jogina). Dużym minusem, zarówno u joginów jak i pozostałych trenujących (inne aktywności fizyczne) mogą być słabe mięśnie pośladków (za dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej osłabiając je), oraz niedostateczne napięcie mięśni głębokich stabilizujących miednice i kręgosłup - mięśnie: poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy (uwaga, u kobiet trenujących siłowo mogą być one, w drugą stronę bo nadmierne napięte). 

 

 Treningi przed wejściem na deskorolkę

Przed rozpoczęciem treningów na desce, na poważnie, warto ocenić siłę, oraz brak napięcia, wymienionych grup mięśni. Warto również skonsultować się ze specjalistą w sprawie kondycji naszych stawów (zwłaszcza kolana, biodra, kostki). Przed wejściem na deskorolkę, na poważnie, dobrze jest pochodzić regularnie na zajęcia pilates, przynajmniej przez 3 miesiące (wzmacniamy mięśnie głębokie, rozwijamy propriocepcję, przywracamy ciało normalną elastyczność, uczymy się właściwej stabilizacji tułowia, obserwujemy jakie mamy ograniczenia w ruchach, uczymy się prawidłowo oddychać). Drugim krokiem jest włączenie wszechstronnego ruchu do naszego życia, czyli praktyki jogi (elastyczność, mobilność, siła taśm powięziowych) oraz treningów funkcjonalnych. Wypadałoby pomyśleć też o jakimś, sensownym cardio: rower, basen, Nordic Walking, które uruchamia nam jak najwięcej jednostek, grup mięśniowych, oraz całe taśmy powięziowe w ciągłym ruchu.



Techniczne aspekty rozpoczęcia przygody ze skateboardingiem. Czyli jak dobrze wybrać sobie deskorolkę na początku?

  Swoje poszukiwania rozpoczęłam od określenia kwoty, którą mogłam przeznaczyć na zakup w miarę przyzwoitej deski. Potem rozpoczęłam surfowanie po forach skateboardingu. Z racji raczej preferowania łagodnej formy jazdy na desce, postanowiłam wybrać jedną z dwóch propozycji: Spartan Sport. Dodatkowo poczytałam sobie o technicznych aspektach budowy deski, kółkach, łożyskach. W moim wyborze miały następujące atrybuty techniczne. Je....jku!!! Bardzo istotna rzeczą będzie sprawdzenie ile kilogramów maksymalnie udźwignie dany model deskorolki. Nie kupuj jej w ciemno. Możesz trafić na deskę dla dzieci, która załamie się pod ciężarem dorosłej osoby. Sprawdź udźwig. W następnym wpisie pokażę ochraniacze na kolana, łokcie, oraz kask. Zajmiemy się doborem tegoż sprzętu ochronnego. Bez niego nawet nie wchodź na deskę. To tylko się tak wydaje, że sobie pojedziesz prosto w szortach i topie, z uśmiechem na twarzy. Jak się za bardzo rozhulasz i rozpędzisz, to łokcie i kolana mogą być nieźle zdarte podczas pierwszej wywrotki.

 

Patrz na te kryteria:

👉 OCHRANIACZE i KASK SĄ NAJWAŻNIEJSZE!!!

👉Ile kilogramów udźwignie Twoja deska - sprawdź przed kupieniem. 

👉Waga deski: lekka - miejskie podróże; cięższa - bardziej wyczynowa. Wielkość, długość, szerokość deski.

👉Rodzaj kółek: średnica mniejsza -  większa; twardość: miękkie - twarde. Dopasowanie do rodzaju ruchu na desce.

👉Łatwość serwisowania. Wymiany kółek, typu łożysk (dostępność). Czyszczenie deski samemu w domu.

 

 Męczarnia, grzebanie w informacjach, dociekanie, nauka nowych rzeczy. Wreszcie właściwy wybór. Bardziej RACJONALNY wybór sprzętu. O nim we wpisie.

 

KÓŁKA

Większość kół do desek będzie zrobiona z poliuretanu (PU).

 

Wpływ wielkości kółek na komfort jazdy?

  •  Im większe tym lepiej jest utrzymywać większą prędkość, spadają nam parametry zwrotności. Stabilność deski jest mniejsza. Spada zdolność amortyzacji drgań.
  • Im mniejsze tym lepsze utrzymanie stabilności przy większej zwrotności deski, ale trudniej jest rozpędzać się i utrzymać spore prędkości. Małe kółka zapewniają lepszą amortyzację drgań. Zapewniają bardziej stabilne poruszanie się na płaskich trasach. Gorzej sprawdzają się na nierównościach, ciężej je pokonując. Czyli typowe, miejskie chodniki z odstającymi płytkami, dziurami, to już nie ich bajka.
  • Mniejsza średnica kół: 50 do 53 mm - lepsza przyczepność na prostych trasach miejskich, lepsza równowaga podczas wykonywania trików przy mniejszych prędkościach. Lepszą zwrotność kółek.
  • Większa średnica: 54 do 60 mm - nabieranie większej prędkości podczas podjeżdżania na rampy. Lepsze do skateparków na szybką jazdę pod rampę. Jazda po nierównościach staje się mniej stabilna ale deska doskonale sobie z nimi radzi. Za to ty musisz zmobilizować wszystkie mięśnie do mocnej, funkcjonalnej pracy nad utrzymywaniem równowagi.
  • Wyobraź sobie terenowe auto do offroad z wielkimi kołami, wysokim zawieszeniem, które pokona wszystkie podjazdy pod góry, szutrową trasę z kamieniami, doły i kałuże. Będzie Cię kołysało na boki, ale przejedziesz. Konstrukcja auta lepiej zamortyzuje nierówności.
  • Wyobraź sobie auto miejskie i bez napędu na cztery koła (tylną i przednią oś). Auto ma sztywne zawieszenie. Jest dobre do parkowania, jazdy ulicami, codziennego przemieszczania się, ładowania zakupów. Ale na leśnej drodze z dziurami i kałużami nie rozwinie odpowiedniej prędkości. Ma niskie zawieszenie, będziesz w nim podskakiwać aż do wybicia zębów. Sztywna konstrukcja przeniesie wszystkie drgania na Twój kręgosłup. 
  • Oczywiście w deskach liczy się jeszcze twardość kółek. Te bardziej miękkie (78A) lepiej nadają się na rozwijanie szybszych prędkości, lepiej pokonują nierówności amortyzując je. Natomiast będziesz wkładać więcej siły w pracę nad równowagą na desce.

 

Wpływ twardości-miękkości kółek na nasza jazdę?

  • Twardość kół - określa się w skali od A do D i oznacza jeszcze określoną liczbą. Od miękkich - do twardych, od A ---<do>--- D . Np. 92 A twardsze od 78A.
  • TWARDSZE (82-101A ---*) - głównie przeznaczenie deski to różne tricki - wadą jest to, że kółka mają gorszą przyczepność ale pomagają szybciej się rozpędzać. Są bardziej wytrzymałe na zużywanie się i ścieranie.
  • MIĘKKIE (74-82 A --*) - przemieszczanie się po różnym podłożu, oraz rozwijanie znacznych prędkości na plus, czyli: miękkie koła = lepsza amortyzacja dla stóp i kolan, umożliwiają lepsze dostosowanie jazdy do nawierzchni. Minusem będzie szybsze ich ścieranie się i zużywanie. 

*źródło: https://www.morele.net/wiadomosc/rolki-plastikowe-czy-kauczukowe-ktore-kolka-lepsze/19788/

 

 

Jakie koła wybrać? Kauczukowe czy plastikowe?

 Materiał, z którego są zrobione, będzie miał znaczenie podczas jazdy i serwisowania naszej dechy. Czyli, będzie wpływał na jakość jazdy zapewniając odpowiednią amortyzację na nierównych powierzchniach, dobrą przyczepność, będzie miał wpływ na żywotność kółek, czyli czy szybciej się zaczną ścierać. 

Patrząc na parametry deski wybierz kółka kauczukowe. Najczęściej trafisz na syntetyczny kauczuk oznaczany jako PU (poliuretan z domieszkami). Ma on strukturę podobna do naturalnego kauczuku. Jest bardzo wytrzymały i dobre amortyzujący. Osobiście nie widziałam jeszcze nigdzie kółek wykonanych z naturalnego kauczuku. 

 Białe kółka wolniej się ścierają. Są bardziej odporne gdyż nie zawierają dużej ilości barwników jako dodatek. TO interesujący fakt, ale warto kierować się również nim podczas wybierania pierwszej deskorolki. Później koła możemy sobie wymieniać, dokupując takie jakie tylko zechcemy. Ważne by zachować tą samą wielkość kółek. Wszytko musi pasować do naszego modelu dechy.

 

ŁOŻYSKA

Tutaj bardzo liczy się materiał, z którego są wykonane łożyska. Jeśli planujecie używać deski do przemieszczania się po mieście, w różnych warunkach pogodowych (deszcz, piach na drodze, duże temperatury, śliska nawierzchnia itp.), lepiej jest wybrać łożyska, które nie zardzewieją tak szybko, czyli ceramiczne  (azotek krzemu). Stalowe łożyska, i stalowe elementy będą okrywały się rdzą. Czyli podsumowanie: (najgorsze łożyska) ze stali (średnia jakość) stal chromowana lub tytanowa (najlepszy wybór) ceramiczne (azotek krzemu). Łożyska i tak będą zapychać się piachem, reagować na wilgoć, wodę, brud. Trzeba je regularnie smarować olejem lub smarem. Jakim??? Dopiero się dowiem.

Nadal nie widzę różnicy między tarczą i osłonką, która jest o wiele lepsza od tej pierwszej. Po tak wnikliwej lekturze stron o skateboardingu, myślę o wymianie kółek i łożysk na inne. Indywidualnym dobraniu sobie tych o jak najlepszych parametrach. Jakie znaczenie będą miały dobre łożyska w kółkach? Przekonamy się wspólnie podczas opisywania przeze mnie następnych doświadczeń związanych ze skateboardingiem.



Sposób czyszczenia i samodzielnej konserwacji

Grip deskorolki, czyli jej część wierzchnia, na której stawiasz stopy. Można ją czyścić na różne sposoby. Woda ze środkiem myjącym: np. detergent do zmywania naczyń, środek dezynfekujący na bazie alkoholu: płyn do mycia okien. Czyścimy zawsze po powrocie do domu, po intensywnym użytkowaniu naszej deski. Z czyszczeniem kółek i łożysk pomęczysz się trochę dłużej, ale o tym już konkretny wpis ze zdjęciem własnej deski. Na razie nie zaprzątam sobie tym głowy. Kółka zdejmujesz, wkładasz do jakiejś miski z wodą i łagodnym detergentem i wytrzeć gąbką do naczyń. Z tarczami, osłonkami i łożyskami będzie więcej żmudnej zabawy. Do czyszczenia łożysk warto kupić sobie specjalny płyn, można wykorzystać środek zawierający alkohol. Konieczne jest także przeczyszczanie ich wnętrza. Najlepiej sprawdza się sprężone powietrze, co brzmi jak jakiś totalny "kosmos". Nie wiem jakim sprzętem można to zrobić, ale z opisów wynika, że drobiny brudów z wnętrza łożysk trzeba jakoś "wydmuchać"*. Domowy patent opiszę jak już zacznę regularnie rozkładać i składać elementy deski podczas robienia jej konserwacji.

*źródło o czyszczeniu elementów deski tutaj: https://spokey.pl/blog/jak-czyscic-deskorolke-i-kompleksowo-zadbac-o-sprzet

 

Deskorolka plastikowa czy drewniana?

Jaki materiał zapewni lepsza antypoślizgowość dla podeszwy buta? Nawet podczas deszczu. 

Jakie trucki (zamocowania dla kółek), są lepsze aluminiowe czy stalowe? Generalnie stal będzie nam szybciej rdzewiała. Aluminium jest lżejsze. Jeśli szukasz lekkiej deski, wybierz aluminiowe trucki. Pamiętaj, że zawsze możesz je wymienić. Plastik ma tą, brzydką cechę, że podczas deszczu może się po nim ślizgać nasze obuwie. Natomiast lepiej się go czyści i konserwuje. Wystarczy dobry detergent i woda. Z drewnem trzeba bardziej uważać. Drewno lepiej amortyzuje wstrząsy od plastikowej, sztywnej deski. Deski 7 warstwowe, z klonu (zwykle to chiński, albo rosyjski w modelu Spartan Cruiser, który zobaczycie poniżej) lepiej przenosi wstrząsy. Wybór należy do Ciebie. W idealnej cenie nigdy nie znajdziesz idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb deski. Po wielu rozmyślaniach, całej analizie czego oczekuję od pierwszej deskorolki, wybór padł na coś czego byście się nie spodziewali.

 

ROZMIAR DESKOROLKI

Najważniejsze to dopasować rozmiar deski, oraz jej wagę, do Twojego wzrostu i możliwości dźwigania ciężarów. Jeśli przemieszczasz się w tłumie po mieście, podjeżdżając komunikacją miejską w godzinach szczytu, przyda Ci się lekki sprzęt. Taki, który jest w miarę niewielki (Ja szukam deski o wymiarach 55-57 cm długości maksymalnie), oraz mniejszej wadze - do 1,8 kg. Większego sprzętu nie jestem w stanie dźwigać ze sobą. Mniejsza deska umożliwi mi szybsze reagowanie na przeszkody w mieście, oraz lepszą zwrotność w razie znalezienia się na trasie kolizyjnej z kimś mało odpowiedzialnym. 



MOJE CZTERY WYBORY

Pod lupę wzięłam dwa modele. Dostępne cenowo, o uśrednionych parametrach.

Który z nich wybiorę? To zależy od oceny parametrów kółek.  Po ocenieniu wszystkich parametrów technicznych zdecydowałam, że to typ kółek będzie przeważał, którą deskę ostatecznie wezmę.

 

Deska Cruiser Spartan. Większe, miększe kółka. Mniej stabilne. Lepsza amortyzacja, chociaż do rozważenia. Większe koła gorsza amortyzacja, ale bardziej miękkie lepiej przejmują wstrząsy. Wszystko to "w praniu" wyjdzie. Ten sprzęt nadaje się bardziej dla osoby, która uwielbia pęd, wiatr we włosach, i muchy na zębach;-D. Ja jestem typem żółwia w tej kwestii. Na razie muszę szlifować samą równowagę na desce. Wada - duża ok 71 cm długości. Waga 2,2kg. Jest ciężka.  Ładny design ale nie o ,,to do końca w wyborze chodzi.


Deskorolka Spartan
Źródło obrazu: Google, tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj9xavepbz4AhWSposKHd2uA20Q_AUoAnoECAEQBA&biw=1536&bih=739&dpr=1.25#imgrc=8J_4XKgVIZuATM



Deskorolka Spartan Legend. Tańsza, prostsza w jeździe. Małe kółka, twarde, lepsza przyczepność, zwrotność, ale nie rozwiniemy na niej zawrotnych szybkości. Szersza, dłuższa, bardziej stabilna. Dla skateboardera "leniucha" (czyli tego kto nie pojedzie więcej niż 8km na godzinę), doskonała. Fajne łożyska ABEC 5 chromowane. Zdecydowanie najlepsze, chyba, ze wszystkich typów prezentowanych tutaj. Wada - bardzo duża deska ok 79 cm. na moje 163 cm wzrostu, wagę ok 50kg, i bardzo lekka budowę ciała, nie jest do końca dobra. Deska waży ok 2,50kg. Będzie za duża i za ciężka do przewożenia środkami transportu, do noszenia. Potrzebuję mniejszej. Piękny design lecz nie o to, do końca, tutaj chodzi.


Deska Spartan Legend
źródło obrazka: Google, https://www.google.com/search?q=deskorolka+spartan+sport+legend&client=firefox-b-d&channel=trow5&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwju16bNpbz4AhWW6CoKHakGCkYQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1536&bih=739&dpr=1.25#imgrc=DFwoghHHTaR5vM


METEOR

Plastikowa fiszka. Deskorolka młodzieżowa. Udźwig do 80 kg.

Rozmiary do 56 cm. Waga ok 1m8 kg. Miękkie koła 78A, 


Deskorolka Meteor plastikowa fiszka

źródło: https://meteor.pl/pl/products/deskorolka-plastikowa-meteor-srebrny-mietowy-czarny-37465




METEOR  Spaceman Oldschool

Drewniana fiszka, rozmiary 57 cm, waga 1,7 kg, klon- 7 warstw, kółka miękkie 60- 45 cm, aluminiowe trucki, łożyska ABEC 7 (wyglądają mi na stalowe, nie ma w specyfikacji - można wymienić). Mała, lekka, z drewna.

MÓJ WYBÓR. Zaraz napiszę Wam dlaczego. Czy dobry? Z pewnością starzy "wyjadacze" i długoletni znawcy deskorolek, mogli by tutaj mieć jakieś zastrzeżenia, lecz Ja dopiero zaczynam przygodę z tym sportem. Uważam, że wybrany model ma następujące zalety:

-racjonalna cena; z Allegro 129 bez opłaty za dostawę (musisz wykupić pakiet Smart na cały rok - kurier, lub paczkomat bez opłat). Fajna rzecz. Oczywiście od wybranych sklepów, tutaj Super sprzedawców. Dostawa bezpłatna, zwykle, od 40 zł.

-wytrzymałość do 10 kg (mój facet też sobie pojeździ);

-drewniany deck - 7 warstw - wytrzymała, lepiej amortyzuje niż plastik;

-waga - 1,7 kg;

-wielkość - 57 cm, wejdzie do autobusu, plecaka, auta;-P;

-białe kółka (dłuższa żywotność, lepsza wytrzymałość na ścieranie gdyż bez dodatku barwników) ;

-antypoślizgowość (teoretycznie lepsza dla stopy, buta od plastiku, co się jeszcze przetestuje);

- łożyska ABEC 7 (brak specyfikacji czy stalowe, chrom, ceramiczne???), zawsze mogę wymienić;

-duże koła, wysokie zawieszenie, miękkość 78A - lepiej pokonuje nierówności, lepsza amortyzacja, ale mniej stabilna decha, z czym sobie poradzę - tutaj jeszcze razem ocenimy. 

Design spoko. Model da się przerabiać. Np. dokleić warstwę antypoślizgową na wierzch. Wymieniać koła, oraz całą resztę. Jak się zaprezentuje, zobaczysz;-).

Deskorolka Metero spaceman oldschool


 źródło: https://meteor.pl/pl/products/deskorolka-meteor-spaceman-36498



Moje źródła wiedzy o deskach i skateboardingu:

  1. https://www.skatepro.com.pl/a536.htm   (Na stronie możecie kupić sobie kółka do desek, spory wybór.)
  2. https://www.morele.net/wiadomosc/jakie-lozyska-do-deskorolki-wybrac-ktore-najlepsze/19854/
  3. https://www.skatepro.com.pl/a19.htm
  4. https://spokey.pl/blog/jak-czyscic-deskorolke-i-kompleksowo-zadbac-o-sprzet
  5. https://www.morele.net/wiadomosc/rolki-plastikowe-czy-kauczukowe-ktore-kolka-lepsze/19788/
  6. https://fishskateboards.com/blog/newsy/jak-wybrac-deskorolke
  7. https://meteor.pl/


Uwaga, to nie jest artykuł sponsorowany. Wszystkie informacje znalazłam sama. Typ i markę deski wybierałam również sama.

Ciąg dalszy dylematów początkującego skateboardera nastąpi;-D.


Komentarze

Popularne posty