Joga dla dosz warsztaty

 

Warsztaty Joga dla Dosz


Kochane Joginki! Drodzy Jogini!

Zapraszam Was na wyjątkowe, proste, i interesujące warsztaty jogi i ajurwedy dla dosz. Podczas naszych spotkań na moim blogu, postaram się Wam wytłumaczyć czym są dosze, jak o nie dbać, i jaka praktykę robić na macie, gdy poczujesz, że Twój typ konstytucyjny się "rozregulował". 

Rozregulował, czyli gdy zaczął w nim dominować jeden z jego żywiołów w taki sposób, że zakłóca harmonię pozostałych. Np. U Pitty to będzie nadmiar gorąca z adrenaliny, agresji, nerwów, rywalizacji, powodujący wysypki, refluks, problem ze snem i ogólną nadpobudliwość. W takiej sytuacji trzeba będzie obniżyć nadmiar wewnętrznego ognia w praktyce asan uspokajających umysł, i stabilizujących ciało na dłuższą chwilę. Odpowiednia kolorystyka w ubraniach i wnętrzach, również wpłynie na uspokojenie umysłu. Duża rolę odegrają zapachy, którymi Pitta otoczy się w domowym zaciszu podczas codziennej pracy, a będą to oleiste, słodkie, wyciszające aromaty.

Podczas warsztatów pokaże Wam jak stosować rozmaite kadzidełka, które każdy typ dobierze sobie dla siebie. Nauczymy się również wyciszających, wspomagających sen, albo pomagających w szybszej koncentracji, technik oddechowych i praktyki mudr (jogi dłoni), która przynosi bardzo szybkie efekty.

Dziś czas na małe wprowadzenie. Zapraszam Was do czytania oraz na mój kanał na Youtube: praktyka jogi. , gdzie znajdziecie wszystkie filmiki z sesjami jogi, medytacji, oddechu (Pranayamy), mudr, oraz testy kadzidełek ;-).Dosze w ajurwedzie


Ajurweda w rozumieniu "wiedzy o życiu" należy do tekstów wedyjskich sprzed ponad 3000 lat (oryginalne teksty Indie sanskryt  jako 3 traktaty samhity o leczeniu chorób, przeciwdziałaniu, zapobieganiu za pomocą odpowiednich praktyk oraz leków, higieny osobistej oraz zdrowego stylu żywcia,, anatomii i początkach chirurgii), w praktyce oznacza w której zawierają się nauki o zdrowiu, odżywianiu, dbaniu o umysł i duszę, zasadach funkcjonowania w życiu, tak byśmy mogli być w nim szczęśliwi, czyli posiadać pełną harmonie między ciałem- umysłem-duszą. Ajurweda jest drugą połówką praktyki jogi, a raczej rozwijania doskonalenia ścieżki jogina.  Kto ćwiczy na macie, ten winien odpowiednio dopasować dietę do typu konstytucyjnego, rozwijać sattwiczną mądrość i działanie w lekkości, harmonii, zrozumieniu. 

Według ajurwedy cały  świat bazuje na koncepcji pięciu elementów podstawowych, żywiołów: eteru, powietrza, wody, ognia i ziemi. Wszystkie smaki, zapachy, pory roku, okresy życia: młodość, dojrzewanie, wiek średni, starość; zmysły pory dnia i dobowy rytm, są kombinacją cech panca mahabhutas .

5 elementów (jak pisałam wcześniej w doszach I i ajurwedzie II to żywioły, budujące dosze: eter/przestrzeń - akasha o cechach suchości i zimna, lekkości, przejrzystości, to również pusta przestrzeń; powietrze -vayu wyobrażany (żywioł) jako ruch i dynamika, przezroczystość, ekspansja; woda -  ap/jala wilgoć, płynność i zmiana; ziemia - prithvi to stałość, niezmienność, stabilność; ogień - agni/tejas w postaci energii, ciepła, transformacji, dynamicznych przemian).

Aby w pełni zrozumieć jak mamy pracować nad utrzymaniem własnej doszy w harmonii, musimy wczuć się, przestawić na inne pojmowanie świata, wszystkiego co nas w nim otacza, jako kombinacji tych podstawowych pięciu żywiołów. Bo w ajurwedzie gdy występuje nadmiar jednego żywiołu, który zakłóca działanie pozostałych, to trzeba zwiększyć działanie przeciwnych mu elementów, by powrócić do równowagi. Np. nadmiar ognia - (gorąco, ostrość, nadpobudliwość, agresja_ równoważymy zwiększeniem w życiu wody lub ziemi - spokój, stabilizacja, zwolnienie tempa, ograniczenie ostrych i gorących pokarmów, energetyzujących kolorów - czerwonego, pomarańczowego, żółtego - wprowadzenie zieleni, błękitu, delikatnych brązów, w aromaterapii oleistych i słodkich zapachów bez nutki goryczki. To bardzo prosta zasada jeśli zrozumiemy jak działa świat w koncepcji dosz i całej ajurwedy. 


Dosze  połączenia żywiołów


Pozwolę sobie przytoczyć fragment starszego wpisu z bloga. A wygląda on tak;-). Oto połączenie żywiołów w doszach, czyli z czego każdy typ konstytucyjny jest zbudowany. Oczywiście nie każdy człowiek jest czystą, jedną doszą, zdarzają się połączenia dwóch dosz dominujących jednocześnie np.: vata-pitta (ja jestem właśnie takim typem), ; pitta- kapha; vata-kapha, oraz tridosza gdzie dominują wszystkie trzy typy po równo : vata-pitta-kapha.


Vata

ETER + POWIETRZE 

 

  •  Ta dosza odpowiada za ruch w ciele (krążenie, oddech, przepływ informacji w neuronach, prana i apana - dwie energie - prana - pobierania i odżywiania// apana - wydalania).
  •  cechy fizyczne - sztywność - suche, strzelające stawy, drobna - wiotka sylwetka (szczupła, chuda - zawsze problem z nabiciem masy mięśniowej), brak siły fizycznej, u dziewczyn sylwetka bardziej "chłopięca niż kobieca" - wąskie biodra, mały biust; podatność na odczuwanie zimna, słabe krążenie (zwłaszcza późna jesienią, zimą i wczesną wiosną), cienkie włosy, sucha skóra do tendencji szybszego powstawania zmarszczek, często rozregulowana tarczyca; kruche i łamliwe paznokcie, niezbyt dobre zęby; tendencja do zaparć, często tiki nerwowe i zespół niespokojnych nóg.
  • cechy charakteru / działania - towarzyska, kreatywność największa, subtelność i delikatność w ruchach i działaniu, ruchliwość - nadpobudliwość - nie lubi stagnacji, nie lubi wietrznej i suchej / zimnej pogody, szybkość lecz łatwo się męczy wyczerpując akumulatory; mówi dużo i szybko, niecierpliwość do dłuższego pozostawania w jednym miejscu - ciągle musi gdzieś gnać, coś robić, szybko się uczy i również szybko zapomina, jest roztrzepana - często odlatuje gdzieś myślami, ma tendencje do wypalenia zawodowego,odczuwania niepokoju i leków, depresji; nadmiar bodźców i przemęczenie pracą rozregulowuje ją - źle sypia, jest nerwowa.

 Czynniki obciążające Vata - suche jedzenie - wafle ryżowe, czipsy; wietrzna i sucha (chłodna) pogoda; za dużo bodźców, stresorów, zadań, pracy; późne zasypianie i zarywanie nocy, hałas; nadmiar stresu i przeciążenia treningowe (zbyt wyczerpujące aktywności fizyczne doprowadzające do zakwasów), brak regeneracji.


Pora roku, w której rządzi Vata  - jesień oraz zima.Pitta

OGIEŃ + WODA 

  • W organizmie odpowiada za regulację  agni - wewnętrzny ogień trawienny, regulacja metabolizmu.
  • cechy fizyczne (organizmu) - częste odczuwanie nadmiaru gorąca w ciele, wrodzona siła fizyczna, mocne mięśnie i stawy (typ "pakera", sportowca) - pośrednia budowa ciała - nie tyje, chyba, że się przejada; gorąca, ostra, oleista, płynna, temperamentna, intensywny zapach potu, tendencje do alergii (wysypki, zaczerwienienia, uczulenia, trądzik, rozszerzone naczynka), u panów tendencja do szybszego łysienia. Pitta jest szczególnie wrażliwa na stres, poprzez swą tendencję do nagłego wpadania w gniew, oraz do umiłowania ostrych pokarmów, często cierpi na zgagę, wrzody i refluks, nadciśnienie, zawały, wylewy - przez impulsywność i tendencję do używek oraz niewłaściwego trybu życia/ i jedzenia.
  • Cechy charakteru - przodująca we wszystkim dumna, zawsze w centrum uwagi, łatwo wpada w gniew, impulsywna, ma zamiłowanie do pieniędzy - pycha, jest zazdrosna, jest urodzonym przywódcą, jest pewna siebie, ambitna aż za bardzo - cięty język - wysokie IQ, urodziny przedsiębiorca, bywa egocentrykiem, nawet narcyzem.

Czynniki obciążające Pitta - ostre, gorące, ciężkostrawne jedzenie, pogoda upalna (słoneczna 30 stopni), pogoda upalna, duszna i burzowa, pracoholizm, długie godziny pracy umysłowej przed komputerem, ciężka, siłowa praca fizyczna oraz treningi sportowe (przetrenowanie, przemęczenie, gniew, frustracja, gorąco); agresywna rozrywka o nadmiarze bodźców - filmy, muzyka, imprezy całonocne bez odpoczynku; presja doskonałości, używki - kofeina, różne substancje, alkohol.

Pora roku, w której dominuje Pitta - LATO.Kapha 

 WODA + ZIEMIA

  • cechy fizyczne (organizmu), ciężkość i wilgoć (ZWIĘKSZONA ILOŚĆ ŚLUZU, PODATNOŚĆ NA PRZEZIĘBIENIA, wilgotna, gruba skóra, podatność na wyprysk - zła dieta, problemy hormonalne -  często cera tłusta), tłustość np. włosów - tendencja do przetłuszczania, lepkość, zimno, masywna budowa (kości, stawy, największa ilość tkanki tłuszczowej, tendencja do tycia - ale przez to krągłość kształtów, miękkość ciała)
  • cechy psychiczne (predyspozycje, charakter)  - wycofana, trochę samotnik mający upodobanie do  spokoju i zasiedzenia (stagnacja, ociężałość), pielęgnowanie ogniska domowego, upodobanie do jedzenia, zwłaszcza słodyczy, które wzmacniają KAPHA w organizmie.   (powinna unikać tłustego, ciężkostrawnego, słodkiego jedzenia). Nadciśnienia, nadwaga, cukrzyca, miażdżyca - zawały,


Czynniki obciążające KAPHA - pogoda wilgotna, deszczowa, zimna z pluchą, pochmurna, niskie ciśnienie, praca siedząca lub "na stojąco" w jednym miejscu, wykonywanie czynności monotonnych, obciążających kręgosłup i stawy.  W diecie nadmiar słodkich i tłustych (oleistych, wodnistych) dań.

Pora roku, w której rządzi Kapha  - Wiosna.


Vata


POWIETRZE  + ETER

Ciało - ruch w układach organizmu (krążenie krwi i limfy, powietrza i wydychanego dwutlenku węgla), rucha jako całość - ruch prany, energii życiowej, i apany - energii wydalania, procesy myślenia i przewodzenie w układzie nerwowym. 


Emocje i cechy charakteru: kreatywność, elastyczność - dostosowanie się, szybkość i nadaktywność; lęk i niepokoje (odloty, poczucie odrealnienia, zagubienie - brak stabilizacji i zakorzenienia mocno stopami w życiu).


Pogoda i działanie u Vaty - Vata nie lubi nadmiaru wiatru, suchości i chłodu w pogodzie. Osoby raczej szczupłe, o wiecznie chłodnych kończynach, trzęsące się jak osika gdy się zestresują, są przemęczone, albo podczas późno-jesiennej, przechodzącej w ostrą i suchą zimę, pogody. W działaniu Vatę cechuje szybkość i duża kreatywność, nadmierny entuzjazm i energia, co często skutkuje za dużym zmęczeniem organizmu od nadmiaru: emocji, wrażeń, przemieszczania się, czy relacji z innymi ludźmi. Przemęczona Vata zaczyna odczuwać niepokój, lęk, może łatwo wpadać w depresje, cierpieć na problemy ze snem. Elastyczną Vatę szybko męczą gwałtowne zmiany w życiu. Vata lubi mieć dobre podstawy i czuć się bezpiecznie = stabilnie. 


Zapachy obciążające Vata - zimne, suche, zbyt świeże "powietrzne", za lekkie - lekkie i cierpkie cytrusowe, mięta pieprzowa (nie w nadmiarze), eukaliptus - stosować z umiarem, ograniczyć kadzidła lekkie z duża ilością dymu np. biała szałwia.


Zapachy/ kolory harmonizujące vata - ciepłe, oleiste, słodkie: wanilia, mandarynka, lawenda z dodatkiem lukrecji, majeranek, paczuli, Palo Santo, kokos, drzewo cedrowe, zapachy różane i olejki z drzewa różanego.


dosza vata


Pitta


OGIEŃ +  WODA


Ciało - procesy przetwarzania i przyswajania energii w tkankach - ich efektywność (metabolizm organizmu) - trawienne, przyswajanie składników odżywczych w jelitach, na poziomie komórkowym, pochłanianie tlenu. Pitta odczuwa gorąco nawet przy otwartym zima oknie. Pitta są gorący i wiecznie przegrzani. Trochę cierpią latem przy temperaturach przekraczających 30 stopni. Dużo jedzą, dobrze trawią, dobrze wydalają, dużo się pocą.

Emocje i cechy charakteru: agresja, duża inteligencja, szybkość i precyzja działania, odwaga, ambicja, rywalizacja i dominacja, gniew i frustracja, tendencja do łatwego ryzykowania, przywódczość, szybkie uczenie się. Pitta to urodzony biznesmen z talentem do bycia liderem grupy. Nienawiść, agresja, impulsywność - to cechy rozregulowujące Pitta. Należy je wychłodzić, wyciszyć, ograniczać - w praktyce uczyć Pitta spokoju, zatrzymywania się w pozycji na macie na dłużej, medytacji i wyciszenia umysłu, umiaru w każdym aspekcie żywieniowym.

Pogoda i tryb/styl życia Pitta  - zawsze odczuwa gorąco, szybko się przegrzewa, żyje intensywnie lubiąc mocne bodźce (sporty ekstremalne, rywalizację), latem będzie cierpiała z nadmiaru gorąca.

Zapachy i smaki pobudzające -  słone, kwaśne, gorące i ostre (cytrusowe, trawa cytrynowa, gorzka pomarańcza, cytryna - generalnie cytrusy), ostre, rozgrzewające (papryka, chili, pieprz, goździki, nadmiar cynamonu mocno rozgrzewające i gorzkie zapachy), nadmiar oleistych.

Zapachy tonizujące nadmiar ognia - wychładzające, ciężki, słodkie, gorzkie, cierpkie  (palo santo, wanilia, piżmo, mięta, eukaliptus, odrobina anyżu gwiaździstego z dodatkiem czegoś słodkiego, dosza pitta


Kapha


WODA  + ZIEMIA

Ciało - utrzymywanie wszystkich procesów oraz ruchu w strukturach organizmu: tkanki, przedziały komórkowe - kości w układzie kostnym, mięśnie, tkanki - fizyczna postać, bez której wszystko "wypadłoby" na zewnątrz.

Emocje i cechy charakteru: przywiązanie, miłość, serdeczność, rodzinność (tworzenie ogniska domowego), spokój - stabilizacja, zasiedzenie, zazdrość, nienasycona chęć posiadania i kontrolowania, umiłowanie smaków życia i jedzenia w nadmiarze. 

Najbardziej wytrzymała ze wszystkich typów konstytucyjnych, zarówno w przetrwaniu w warunkach ekstremalnych, jak i w życiu codziennym. Najbardziej spokojna bez okazywania często agresji, trudną ja wyprowadzić ze stanu spokoju. Wadą jest tendencja do umiłowania siedzenia i "zasiedziałego: trybu życia np. jak u miłośników gier komputerowych i informatyków, którzy potrafią zatracić się przed komputerem całymi godzinami, będąc genialnymi i niezastąpionymi specjalistami tych dziedzin. I tutaj trzeba ich harmonizować pobudzając do aktywności, ruchu, wychodzenia, nie podjadania, dbania o zdrowie. Apetyt doskonały, trawienie powolne, często brak energii. Jesienią i zimą częste problemy z nadmiarem śluzu i przeziębieniami. 

Pogoda - wilgoć, zimno, niskie ciśnienie, senna aura obciąża doszę kapha. 

Smaki i zapachy: słodkie, ciężkie, oleiste, wodnisto - ziemne, żywiczne idące z słodkie (lukrecja, czekolada, kawa) i ciężkie klimaty - obciążają dosze kapha. 

Zapachy cytrusowe, miętowe, lawendowe, cytrynowe (trawa cytrynowa), bazylia - o odrobinie pikanterii, pieprz, cynamon w połączeniu z dzika pomarańczą, orzeźwiające, eukaliptus, oregano, majeranek - pomaga na trawienie, dodają doszy kapha ENERGII do działania, pomagają lepiej trawić.

Kolory ożywiające Kapha - czerwony, pomarańcz, żółty, jaskrawe zielone i niebieskie, intensywne, pobudzające. 

dosza kaphaKomentarze

Popularne posty