Czym jest zespół ojca tyrana i jak wpływa na bruksizm?

 Garść wiedzy psychologicznej oraz automasaż rozluźniający żwacze.

 

Artykuł o zaciskaniu szczęk podczas snu czyli bruksizmie
 źródło: Canva

 

  Wkurza Cię pozorny autorytet, który zawsze musi mieć rację? Odrzuć toksycznych ludzi, żyj własnym życiem w otwarty sposób wyrażając swoje poglądy. W psychologii zespół ojca tyrana odnosi się do szerszego grona ludzi, którymi otaczamy się w dzieciństwie. Przysłowiowym tyranem, czyli osobą narzucającą tylko własne zdanie jako święte, może być matka, siostra, ciotka, babcia, dziadek, brat, najlepsza przyjaciółka. Te osoby mają bardzo duży wpływ na kształtowanie się naszego charakteru, zwłaszcza jeśli ciągle krytykują nasze poglądy, zainteresowania, analizując każde wypowiedziane przez nas zdanie. Nieszczęsne dziecko rośnie sobie w takim kręgu z mocno zaciśniętymi zębami, aż do bólu szczęki i bruksizmu w dorosłości. 

 

 Jak wpływa rodzic tyran na nasze życie dorosłe?

  Tyrana bardzo łatwo rozpoznać. Jeśli jego krytyka i ataki powodują, że zamykasz się w sobie rezygnując z wypowiadania własnych myśli, wyrażania tego co naprawdę czujesz, bo nie chcesz urazić swojego oprawcy, to jest to właśnie forma przemocy psychicznej. Młody człowiek potrafi zamknąć się z sobie tak, iż sam zaczyna tracić poczucie własnej wartości. Całkowicie rzuca obronę swoich racji na rzecz odosobnienia. Brak pewności siebie, oraz wycofywanie się z mówienia tego co myślisz, ma dalsze konsekwencje w dorosłości. Zawsze gdy napotka osobę będącą odpowiednikiem "ojca tyrana", milczy, odpuszcza, stresuje się i odruchowo zaciska szczękę. Długotrwały stres z tłumieniem emocji objawia się nieświadomym zaciskaniem zębów, oraz ich szczękaniem, w nocy, niszczeniem i ścieraniem szkliwa, oraz bólami występującymi w okolicach skroni, czoła, rzutującymi na komfort funkcjonowania.

 

 Rola żwaczy z bruksizmie i automasaż szczęki

 Mięśnie, które odpowiadają za napięcie szczęk, to żwacze tzw. mięśnie toniczne czyli najbardziej napinające się wśród wszystkich mięśni. Toniczność oznacza tendencję do napinania się w każdym momencie, szczególnie gdy dajemy im takie możliwości. To mięśnie, które trzeba ciągle rozluźniać, i to w delikatny sposób. Każdy mocniejszy masaż, silna stymulacja, sprowokuje je do ponownego napinania się i nie osiągniemy pożądanych efektów rozluźnienia. Mocna stymulacja i ucisk mogą spowodować stany zapalne w już mocno przepracowanym mięśniu, a tego zdecydowanie unikamy. Także obszar szczęki, żuchwy, miejsca przed uszami i policzki, musimy masować  bardzo delikatnie z wyczuciem. Automasaż zobaczycie na filmiku dołączonym do artykułu.


Psychika ofiary "rodzica lub znajomego tyrana". Jak sobie poradzić i pracować nad zmianą wzorców zachowań?

  Praca nad zmianą ukształtowanych zwyczajów to trudny temat do ugryzienia. Ale trening czyni mistrza, a regularnie zmieniane wzorce staja się naszą rzeczywistością. Czyli, liczy się regularność we wszystkim. W miarę upływu czasu zaczniemy automatycznie zachowywać świadomość i spokój w sytuacjach, które nas kiedyś stresowały. Co możemy zrobić szybko? Od czego zacząć naszą pracę nad sobą? Po pierwsze, musisz zdać sobie sprawę, że to ty jesteś ofiarną "rodzinnego tyrana", ale możesz to zmienić wpływając na swoje emocje, ucząc się kontroli nerwów, oraz wyrażania własnych przekonań na co dzień. Przeanalizuj wszystkie emocje, zachowania (zamknięcie, stres, drżenie mięśni, zaciskanie szczęk, duszności...), którym automatycznie ulegasz podczas konfrontacji z toksyczną osobą narzucająca swoje opinie. Spisz je sobie na kartce. Zastanów się na co możesz je zmienić i jak chciałbyś się zachowywać w takich momentach. Na drugiej kartce ułóż sobie schemat pozytywnych wzorców oraz emocji, które chcesz odczuwać i wdrażać podczas konfrontacji np.: zachowuję spokój, zwalniam i uspokajam oddech, patrzę rozmówcy prosto w oczy, spokojnie i zdecydowanie mówię to co chcę, trzymam dystans, reaguję spokojem na jego oburzenie. Zacznij zmieniać emocje oraz reakcje powoli.


Rozluźnianie szczęki w przerwach od pracy

  Wykonuj regularne automasaż żwaczy w przerwach i wolnych chwilach. Stymuluj mięśnie delikatnie zaczynając od rozmasowania całej powierzchni. Powoli zlokalizuj punkty najbardziej kłujące i bolesne, i przejdź do ich łagodnego rozcierania, dociskania pozostając na nich ok 90s. Przemasuj punkty przed uchem schodząc w dół po żuchwie. Na zakończenie wykonaj masaż uszu, oraz rozetrzyj lekko punkty nad brwiami. Zapraszam na filmik z masażem powięziowym. Wykonuj taki masaż regularnie. Zacznij co drugi dzień. Jak poczujesz, że twarz się przyzwyczaiła, spróbuj robić relaksację codziennie. To musi być delikatne masowanie. Jeśli czujesz zakwasy, albo większa drażliwość trigger points, odpuść na dzień lub dwa. Wróć z łagodnym rozcieraniem wyżej opisanych części twarzy.


FILMIK


Zapraszam na jesienno-zimowy kurs ANTYSTRESOWEJ JOGI.

Podczas sesji będziemy:

- pracować nad elastycznością i rozluźnieniem taśm powięziowych w yin jodze;

- pogłębimy oddech i nauczymy się rozmaitych technik Pranayamy;

- nauczymy się robić prosty automasaż na trigger points (punktach spustowych) dający natychmiastowe efekty ulgi w rozluźnianiu napięć powięziowych;

- poznamy MUDRY (joga dłoni) ułatwiające szybkie rozluźnienie się, odwrócenie uwagi od stresorów, uspokojenie, poprawienie koncentracji, oraz szybkie zasypianie. 

Serdecznie zapraszam Was na kolejną edycję Antystres Jogi ze mną. 

Zapowiedź kursu antystresowej jogi online

Banner z informacją o kursie antystresowej jogi w 2022


Komentarze

Popularne posty