Praktykowanie wdzięczności w jodze, i w życiu codziennym!

 Czym jest pojęcie wdzięczności? Jak nam pomaga jej praktykowanie?

 

Praktyka wdzięczności w jodze

 

"Zawsze zaczynam dzień od praktykowania wdzięczności. Wszystko się wtedy układa. Cała praca staje się łatwiejsza, projekty lepsze i kreatywne, a codzienne relacje z ludźmi budujące."

 


  Praktyka wdzięczności w jodze, w psychologii, jako metoda pozwalająca nam lepiej zrozumieć siebie, świat, dostroić myśli i emocje do otaczającego nas otoczenia, zmienić uczucia na pozytywne, nauczyć się wspierać siebie skutecznie, a przede wszystkim NIE WALCZYĆ ze światem, z tym co przychodzi, odpuścić stare rzeczy z przeszłości, nauczyć się wybaczać i akceptować. Co najważniejsze, praktyka WDZIĘCZNOŚCI pomaga nam DOCENIĆ TO CO MAMY, nasze życie, DOSTRZEGAĆ to co piękne, nauczyć się cieszyć każdą chwilą bez rozpamiętywania tego co nie wyszło, bez żałowania tego na co nie mamy już wpływu. Przywraca RÓWNOWAGĘ wewnętrzną, co wpływa poprawienie zewnętrznego balansu. Uczymy się cieszyć chwilą, akceptować siebie, płynąć z rytmem zmian, odpuszczać złość jeśli coś nie wychodzi, całym sercem zatracić się w tym co kochamy i realizować to z pasją.

 

 Praktyka wdzięczności - czyli doceniam to co już mam

  Jak wpływa na nasze życie? Praktyka wdzięczności należy do nurtu psychologii pozytywnej. Twórcą metody jest Martin Seligman, jeden z przedstawicieli nurtu psychologii pozytywnej. Zauważył on, że obywatele biedniejszych krajów są  bardziej szczęśliwi od tych, którzy żyją w państwach zamożnych.  Ci bardziej zamożni czuja niedosyt wciąż pragnąc większych osiągnięć, zarobków, sukcesów. Chcą mieć więcej, i więcej. Są z siebie niezadowoleni. Nie doceniają tego co już mają, chcąc przekształcać swoje ciała, wygląd, żarłocznie budując swoje zdolności, zachłannie ścigając się z innymi w wyścigu o popularność i doskonałość. Presja nieustannego udoskonalania, zdobywania, przyzwyczaja nas do tego co już posiadamy albo osiągnęliśmy. Można być również uzależnionym od ciągłego robienia szkoleń, bycia w centrum uwagi, rywalizacji o bycie najlepszym z najlepszych. 

 Paradoks świata oraz czasów królowania konsumpcjonizmu, kultu wiecznej młodości i medycyny estetycznej, presji sukcesu oraz wysokiego standardu życia. Coś co w konsekwencji doprowadza ludzi do depresji, chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, wieńcówka, wylewy, zawały np...), i śmierci. Nawet tej mentalnej, emocjonalnej, swoistego "wyjałowienia" emocjonalnego. Zostawiająca go w pustce, zawieszeniu, gdy już nie pamięta czego chciał, kim był, jak głębokie były jego relacje z ludźmi, których kochał.


Jak rozpocząć kultywowanie wdzięczności?

  Od pierwszego kroku. Wymień głośno i wyraźnie wypowiadając słowa, albo wypisz to za co jesteś wdzięczny. Od najmniejszych rzeczy, do tych większych. Od smacznej kawy, którą robisz sobie codziennie. Przez docenianie swoich talentów np. potrafisz ładnie rysować, dobrze pisać, albo robisz ładne wycinanki, lub wyklejanki. Wypisz sobie wszystkie kursy, które zrobiłeś. Doceń spotkania z przyjaciółmi. Najlepiej zrobić sobie listę tego z czego się cieszysz. Na początku miej ja przy sobie zawsze. 

 Codziennie czytaj ją na głos dopisując nowe rzeczy, które zauważysz, za które jesteś wdzięczny. Zacznij prowadzić dziennik-pamiętnik wdzięczności, w którym będziesz wypisywać wszystkie piękne rzeczy, chwile. Zbierz sobie sporą kolekcję chwil i rzeczy, za które jesteś wdzięczny.  Zawsze gdy złapie cię mała chandra, sięgaj do swojej listy. Znajdź wtedy chwilę i odosobniony, cichy kącik. Usiądź wygodnie. Wyjmij listę "wdzięczności", przeczytaj ją kilka razy. Poczuj ciepło, optymizm, oparcie w sobie, zadowolenie. Przymknij oczy i przejdź do medytacji z pozytywnymi myślami, w dobrym nastroju.


Kondycja naszej psychiki wpływa na zdrowie fizyczne oraz efektywność w wykonywaniu zadań.

  To nie tajemnica. Im spokojniejszy jesteś, bardziej zadowolony, szczęśliwy, tym lepiej pracujesz. Nastrajając nasz umysł pozytywnie, zyskamy więcej. Szczęśliwy człowiek produkuje hormony szczęścia a jego organizm obniża poziom hormonów stresu bardziej efektywnie. Reguluje pracę przysadki, jądra migdałowatego, tarczycy, jajników - kobiety, jąder-mężczyźni, nadnerczy. Lepiej trawimy spożywane pokarmy. Mniej się stresujemy w rozmaitych sytuacjach. Polepsza się jakość naszego snu, regeneracji, skupienia na pracy. Czyli, zachowujemy lepsze zdrowie do późnych lat życia. Nasz mózg pracuje lepiej, umysł pozostaje w równowadze, łapiemy dystans do życia i rozmaitych sytuacji. Dzięki temu o wiele lepiej rozwiązujemy problemy, wychodzimy z życiowych zakrętów, działamy dalej. Praktyka wdzięczności połączona z medytacją, pomaga nam bardzo skutecznie zapanować nad stresem.

 Najpiękniejsze jest to, że każdy z nas w każdym wieku może rozpocząć, oraz dalej praktykować wdzięczność. TO jak przeprogramowanie umysłu, zmiana trybu myślenia z pesymistycznego na optymistyczny, budujący. Jesteśmy zdrowi i spokojni, więc nasze relacje z ludźmi stają się takie same. łatwiej osiągamy nasze cele zawodowe i prywatne. A przede wszystkim, nawet gdy zdarzy się coś mało przyjemnego, jak strata pracy, szybko podnosimy się znowu i zaczynamy dalej działać. 



Joga praktyka wdzięczności



Praktyka wdzięczności

  •  

    Prowadź pamiętnik, dziennik, notatnik z wypunktowanymi rzeczami, za które jesteś wdzięczny. Zaglądaj tam codziennie uzupełniając go. Twórz różne listy tematyczne.

    Za co jesteś wdzięczny? Za małe rzeczy, za większe, duże. Wypisuj wszystko. Od dobrej kawy, filmy, chwili z przyjaciółmi, do ukończonych szkół, kursów, szkoleń. Wypisz swoje talenty, za co się kochasz. Co w sobie lubisz. 

    Codziennie znajduj nowe rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Prowadź pamiętnik regularnie.

    Możesz robić webinary na Facebooku opowiadając o wdzięczności, motywując inne osoby do jej praktyki.


Komentarze

Popularne posty