Domowe olejki do wiosennego masażu poprawiającego kondycje skóry!



 Olejki domowe do masażu skóry ciała i twarzy. Olejowa pielęgnacja skóry.

 

Proste przepisy ze składników spożywczych oraz olejków eterycznych.


Wiosna, wiosna, wiosna. Zbliża się wielkimi krokami. Luty zawitał do nas już z cieplejszymi temperaturami powyżej zera. Po mocno tamasowej zimie czujemy, że mamy ochotę na coś co pobudzi i dotleni naszą skórę. Zamień cielesny i umysłowy tamas na sattvę. Przywróć skórze blask, a ciału lekkość przed rozkręceniem się wiosennych upałów.

Końcówka lutego, początek marca. Pogoda jeszcze gra z nami w przeplatanie temperatur. Raz deszcz ze śniegiem, raz ciepło i wiosenny szwargot ptaków, szron, gołoledź, pierwsze, wiosenne burze. Temperatury wahają się w przedziale pomiędzy - 2 i + 10 stopni. Globalne ocieplenie klimatu, oraz zmianą przechodzenia frontów, wszystkim nam daje się we znaki. Czujesz raz apatię i tamasową ociężałość, masz doła, a w lustrze widzisz szarą, zmęczoną brakiem słońca i niedoborem witaminy D skórę.

Zabierz się za wiosenne porządki. Zacznij ćwiczyć regularnie i robić prosty masaż. Zrób własne olejki do pielęgnacji skóry. Dzisiaj pokażę Ci moje, wypróbowane przepisy. Zaczęłam w połowie lutego. To działa!;-)






Wyjdź z zimowego tamasu. Dodaj sobie energii radżas. Zmień ogień na lekkość i sattvę.

 

 

Dodaj sobie więcej energii!

 

PRODUKUJ OLEJKI !


Miksujemy olej bazowy z wybranym olejkiem eterycznym. Każdy z nich ma nieco inne działanie. Warto również przetestować go na skórze nadgarstków sprawdzając czy nie zareagujesz alergią (zwykle swędząca, czerwona wysypka, szybko i łatwo ją rozpoznasz).



BAZA OLEJOWA



Argan - komedogenność = 0/ nie zatyka porów/ do nocnej pielęgnacji cery łojotokowej, trądzikowej, z wypryskami, tłustej. Stosuj go jako bazę do każdego własnoręcznie wyprodukowanego kosmetyku, albo jako sam kosmetyk, jeśli: masz tendencję do zaskórników, mocnego zatykania się porów, powstawania zatartych, spuchniętych i zaczerwienionych miejsc na buzi, masz alergię na ostrzejsze i bardziej wyraziste zapachy olejów.



Pachnotka - olej z pachnotki zwyczajnej. To wschodnio-azjatycka roślina jednoroczna z rodziny jasnotowatych, stosowana w kuchni (głównie do dań rybnych) oraz kosmetyce. Olej kosmetyczny otrzymuje się z jej owoców (rozłupek o ok.50% zawartości tłuszczu). Liście Pachnotki doskonale wzbogacają sałatki warzywne i owocowe. Właściwości rośliny są niesamowite o obejmują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, przeciwdepresyjne, antyalergiczne, antyoksydacyjne, rozkurczowe (liście), wspomaganie w leczeniu przeziębień, stanów zapalnych układu oddechowego oraz astmy. Olej z owoców rośliny zawiera bardzo dużo kwasów tłuszczowych nienasyconych, aldehydy, ketony, związki fenolowe m.in kwasy: alfa-linolenowy (ALA) (grupa Omega 3), linolowy (LA) (Omega 6), olejowy (Omega 9), rozmarynowy, kwercetyna, katechina, luteolin. W liściach Pachnotki znajdują się: antyoksydanty, taniny, antocyjany (odmiana o fioletowych liściach). Działanie oleju z Pachnotki: przyśpiesza gojenie i regenerację tkanki, redukuje zmarszczki poprzez wspomaganie produkcji elastyny oraz kolagenu (jędrna skóra), łagodzi podrażnienia skóry, zapobiega zatykaniu się gruczołów łojowych przez co wspomaga leczenie trądziku (zwłaszcza zawarte w nim kwasy alfa-linolenowy i linolowy). Wsmarowany w wilgotną skórę utrzymuje jej dobre nawilżenie oraz głęboko odżywia.






Sezamowy - to istna bomba witaminowo - mineralna: A,E, B, potas, wapń, magnez, cynk, kwasy omega 9 - i 6, skwalen odbudowujący warstwę lipidową skóry. Czyli masaż tym olejem sprawdzi się z wiecznie szorstką (pięty, łokcie), przesuszoną po depilacji, spierzchniętą i zbuntowaną skórą. W ajurwedyjskiej pielęgnacji stosowany w masażu Abhyanga, gdy rozgrzewamy do do "nieparzącej" temperatury, i wcieramy kolistymi ruchami w całe ciało. Masaż mocno ciepłym olejem sezamowym pobudza mikrokrążenie, usuwa toksyny z tkanek, zapobiega zapaleniom stawów, niweluje zakwasy po treningu, ujędrnia i odżywia skórę.


Konopny - komedogenność = 0 /nie zatyka porów/ do nocnej pielęgnacji cery łojotokowej, trądzikowej, z wypryskami, zniszczonej intensywnym makijażem, wysuszonej na wiór z siateczka drobnych zmarszczek. Jeśli chcesz ujędrnić skórę na pośladkach, udach, biodrach i brzuchu, spłycić tam rozstępy, ten olej będzie dla Ciebie idealną bazą do masażu okrężnymi ruchami, na wilgotną skórę, po wyjściu spod prysznica.



Komedogenność = 0 to niekomedogenność, brak zatykalności porów.

 

 Tylko do twarzy - antyoksydanty


Olej z zielonej kawy - z ziaren Coffea Arabica, komedogenność = 0 , nie zatyka porów. Rewelacyjnie zatrzymuje wodę w cerze, utrzymując dobre nawilżenie. Wygładza, rozjaśnia, zmiękcza dając efekt aksamitnej w dotyku skóry. W składzie zawiera dużo fitosteroli (zwłaszcza obecny tu jest beta-sitosterol) kwasu omega - 6, które wpływają na utrzymanie warstwy lipidowej w dobrym stanie;witaminy E - działa przeciwutleniająco - wspierając procesy przeciwstarzeniowe chroniąc przed niszczeniem komórek przez wolne rodniki.


Skwalen z oliwek - naturalny olejek z oliwy z oliwek, będący stabilna forma skwalenu, który jest naturalnym składnikiem ochronnej warstwy lipidowej naskórka. Skóra doskonale go toleruje i przyswaja.


  • Olej do masażu twarzy przepis: zmieszaj skwalen z oliwek z olejem z ziaren zielonej kawy w dowolnych proporcjach. Masuj oczyszczona skórę twarzy wieczorem, 2/3 x w tygodniu. Wybierz swoją własną technikę masażu.


  • Olejek wersja antyseptyczna:  Olej z zielonej kawy  + skwalen z oliwek  +  2 krople olejku lawendowego.




OLEJKI ETERYCZNE


Lawendowy - powstaje z kwiatów lawendy lekarskiej, które zawierają mnóstwo substancji czynnych takich jak: garbniki, antocyjany, fitosterole, kumarynę, flawonoidy, kwasy organiczne. Olejek ten wykazuje szerokie spektrum działania na nasza skórę: przyspiesza gojenie ran i oparzeń, łagodzi zmiany trądzikowe, tonizuje, sprzyja kuracji zwalczającej łuszczycę, zmniejsza opuchlizny, spłyca blizny, działa antyseptycznie.Podczas aromaterapii uspokaja umysł, redukuje poziom hormonów  stresu, działa wyciszająco i antydepresyjnie.


Trawa cytrynowa - wykorzystywana do naturalnych specyfików odstraszających owady latem. Ma działanie antyseptyczne przyspieszając gojenie się ran i skaleczeń. Poprawia funkcjonowanie układu hormonalnego, dodaje pozytywnej energii, pomaga obudzić się rano, jeśli oczywiście zastosujesz ją w codziennej aromaterapii. Używamy również w rozcieńczeniu, dodając kilka kropli do olejowej bazy.


Drzewo różane - antyseptyczny, przeciwtrądzikowy, redukuje pajączki i zaczerwienienia, ujędrnia i spłyca rozstępy, sprawi, że skórą stanie się bardziej jędrna, napięta i pełna blasku. Można stosować go w ciąży od 4 miesiąca. Zawsze należy go rozcieńczać, czyli dodawać kilka kropli do oleju lub masła bazy. Pochodzi z Brazylii z drzewa Aniba Rosaeodora.





4 przepisy na udany masaż w domu!

  •  1. Do masażu ciała - skóra naczynkowa, cienka, sucha, potrzebująca dotlenienia, ujędrnienia, regeneracji.

Do szklanego słoiczka o pojemności 10 ml wlej połowę oleju konopnego i z pachnotki. Dodaj od 3 do 8 kropli olejku z drzewa różanego ( w zależności od Twoich preferencji zapachowych). Wstrząśnij, trzymaj w lodówce, stosuj 3 x w tygodniu do masażu całego ciała. Jeśli robisz masaż rolkami i piłeczkami Blackroll, olejek będzie idealny.




  • 2. Masaż pleców i ramion. Masaż szyi - na rozluźnienie napięć i usprawnienie pracy tarczycy.

Baza na 10 ml - olej z pachnotki / arganowy. Dodaj 5 - 8 kropelek olejku eterycznego z trawy cytrynowej. Zrób delikatny masaż pleców i szyi. Ten olejek możesz wetrzeć w skórę przed sesją jogi hormonalnej, albo ćwiczeniami oddechowymi obniżającymi poziom stresu.



  • 3. Wieczorny masaż twarzy - ujędrnienie, poprawa mikrokrążenia. Skóra sucha, naczynkowa, z wypryskami.



Baza - olej z pachnotki/ arganowy + 5 kropelek olejku z drzewa różanego. Umyj, oczyść twarz. Nabierz na palce dłoni trochę naszej mikstury i wykonaj masaż twarzy przez 10-20 minut. Masuj żuchwę, policzki, mięsień dookoła ust, czoło, skronie, szyję. Omijaj skórę dookoła oczy, ponieważ jest ona wyjątkowo wrażliwa na zapachy, nawet te najdelikatniejsze.

  • 4. Na odciążenie łydek i bolące stopy.


Wykorzystaj rolki Blackroll Standard - do łydek, mini rolkę do stóp. Zrób następująca miksturę. Baza - olej sezamowy / konopny + 5 kropli olejku z drzewa herbacianego i 5-10 lawendowego. Nasmaruj stopy olejkiem i masuj je na rolce mini roll przez 20 minut uciskając bolesne punkty spustowe. Następnie przejdź do Blackroll Standard, nasmaruj łydki i wymasuj je nawet do 30 minut.




 MASAŻ WIOSENNY DETOKS


Ajurwedyjski masaż Abhyanga w domowym, i skróconym wykonaniu (moja wersja). Od razu napiszę, że odradzam na rozszerzone i pękające naczynka. Możesz go wtedy stosować bardzo rzadko, raz na jakiś czas, ale nie podgrzewaj oleju za mocno.

Do rondelka wlewamy olej sezamowy. Podgrzewamy go do lekko ciepłej temperatury, cieplejszej niż pokojowa. Dodajemy kropelki olejku eterycznego z lawendy lub trawy cytrynowej (2-3). Rozkładamy folię na łózko, i ręczniki. Kładziemy się brzuchem na ręcznikach. Prosimy druga osobę o masowanie okrężnymi ruchami od karku, ramion, pleców, do nóg, łydek i stóp. Podczas masażu oddychaj głęboko nosem. Po masażu nie zmywaj olejku, wytrzyj jego nadmiar. Utnij sobie małą drzemkę;-).



Komentarze

Popularne posty