Wpływ Yogi Nidry na uwolnienie się od napięć stresowych

 Jak ważny jest głęboki relaksu w życiu codziennym? 

Praktyka Yoga Nidra dla regularnego oczyszczania i odprężania umysłu.

yoga nidra artykuł


Yoga Nidra. Głęboki stan relaksu umysłu.

Gdy umysł jest odprężony, nasze ciała magazynują mniej napięć. Łatwiej uwalniamy stare emocje, oraz napięcia. Prościej i szybciej pozbywamy się traum z przeszłości. Spokojniej przyjmujemy obecne wydarzenia. Radzimy sobie z emocjami bardziej skutecznie. Nasze przebodźcowane mózgi, mogą poukładać sobie wszystko logicznie, odprężyć się, oczyszczać szybciej. Lepiej śpimy, szybciej zasypiamy. Nasz proces śnienia jest bardziej efektywny i regenerujący. Myśli stają się bardziej klarowne. Praca jest efektywna i bardziej kreatywna.

 Yoga Nidra, sesja o charakterze zarówno relaksacji, jak i medytacji, odpowiada stopniowi jogi zwanemu Pratyaharą. Jest ona stanem głębokiego skupienia, wycofywania zmysłów na granicy między świadomością a podświadomością. Nasz umysł wchodzi w stany fal theta i delta. Uczymy się wchodzić w tak głęboką relaksację z czasem oraz regularnością naszej praktyki. Uczymy się dystansować do rzeczywistości; logicznego układania sobie w głowie emocji, wydarzeń, skutecznego selekcjonowania bodźców. Wprowadzamy nasze mózgi w stan głębokiej relaksacji sprzyjającej regenerowaniu się ciała i umysłu, całego układu nerwowego. Zobacz wpis o 8 ścieżkach w praktyce jogi: Yamy i Niyamy (zasady życia jogina).


Regularna praktyka Yoga Nidra, jak działa?

 

  • Rodzaje fal mózgowych:beta 1,2; alfa; theta; delta

  • Wpływ fal mózgowych na wyciszanie umysłu

Fale alfa - 8-11Hz, przed zasypianie, tuż po obudzeniu się, stany spokoju, głęboka koncentracja, w pracy z kreatywnym myśleniem, gdy jesteśmy szczęśliwi i zrelaksowani, podczas zrelaksowania na jawie bez wchodzenia w sen (trening autogenny schultza lub jacobsona). Leżymy, odprężmy się bez zasypiania. Wyciszamy umysł - bez myśli i emocji. Takie małe, zapatrzenie się w przestrzeń, zawieszenie wzroku w jednym punkcie, podczas którego nie słyszymy myśli, oczyszczamy umysł z emocji, rozluźniamy mięśnie.

Fale beta1 - 15-18Hz, podczas bardzo intensywnej koncentracji, kontrolowanie emocji oraz logiczne myślenie. Fale beta 2 - 18-30Hz, uaktywniają się podczas szybkiego działania, zdenerwowania - motywacja, poirytowanie czy nadmierne pobudzenie. Oznaczają niezbędną energię do działania - reakcji. Za niska częstotliwość to spowolnienie oraz brak energii, a za dużo to nadmierny stres.

Fale  theta - 4-7 Hz, senność, marzenia na granicy jawy i snu. Umysł wchodzi w nie podczas budzenia się albo zasypiania. Głęboka medytacja oraz koncentracja. Te fale towarzyszą nam przez prawie cały proces snu, przez większość czasu podczas spania. Wpływają na lepsze zapamiętywanie oraz pozwalają skoncentrować się tak by osiągać stan "flow" podczas wykonywania wszystkich czynności.

Fale delta - 1-4 Hz, całkowite odłączenie, sen bez wizualizacji (marzeń sennych), głęboki odpoczynek i regeneracja. Głęboka faza snu w noc (3 i 4 faza NREM). Prawidłowe natężenie tych fal oznacza bardzo sprawne funkcjonowanie mózgu, prawidłową regenerację. Nadmiar tych fal jest związany z wycofaniem w zespole Aspergera, albo po urazach mózgu (wylewy np.).

Fale SMR - 13-15Hz, odpowiadają za skupienie, czujność, wzmożona koncentrację - uważność, dobra odporność na stres. Za mała częstotliwość to nadmierny stres, rozpraszanie się bez utrzymywania uwagi na dłużej, wyczerpanie psychiczne. Za duża to nienaturalnie intensywna koncentracja na celu, oraz narastający stres i pobudzenie.

Podczas Yogi Nidry wchodzimy w stan theta i delta. To jest dalszy cel tego typu praktyki.


*             *            *


Jak się przygotować do relaksacji podczas Yogi Nidry?

Przygotuj wygodną, miękką matę. Dużo kocyków oraz poduszki. Podczas leżnia na macie możesz zmarznąć. To naturalna reakcja ciała na rozluźnienie, dłuższe leżnie, oraz emocje, które będą uwalniane z naszych umysłów i ciał. Jesienią, zimą i wczesną wiosną, ubierz się cieplej, podgrzewając temperaturę w pokoju.

Poduszka powinna miękko, i komfortowo, spoczywać pod głową, abyś nie odczuwał napięcia w szyi.

Można położyć poduszeczkę z gryką na oczy, aby przyjemna ciężkość poduszki pomagała nam wyłączyć umysł skuteczniej, zrelaksować mięśnie twarzy i powiek.

Dodatkowo warto przygasić światło w pomieszczeniu. Zapalić świeczki. Wprowadzić nastrój do medytacji, ale bez całkowitego zaciemnienia.


Nidra z muzyką czy bez?

Jeśli muzyka, to bardzo łagodna, optymalna dla wszystkich. Najlepiej zrezygnować z muzyki w tle aby każdy mógł skutecznie wycofać uwagę do wewnątrz, i zrelaksować się. Pamiętajmy, że na sesje Jogi Nidry przychodzą różne osoby o odmiennych charakterach i preferencjach. Jeśli chcemy grać na misach, warto dołączyć ich dźwięk na samym początku, oraz na zakończenie na obudzenie grupy. Oczywiście, niech nasze granie na misach będzie łagodne, stopniowo narastające w dźwiękach, oraz stopniowo wygasające.


Sesja Yoga Nidra

 

Intencja Pratyahara - wycofaj uwagę do wewnątrz

Wycisz myśli

Wyłącz umysł

Koncentruj się na oddechu, na jego rytmie

Zostań w błogim rozluźnieni ciała i ciszy umysłu.

Pozwól sobie odprężyć się, odpłynąć, odpocząć.



Bibliografia:

1. Fale mózgowe, rodzaje: https://biofeedbackgdansk.pl/biofeedback/fale-mozgowe

2. Kurs Yoga Nidra (YACEP), Olga Kuriata, www.olalayogapilates.pl, mentorka Iza Kaczmarek.

Komentarze

Popularne posty