Korzyści z praktyki Yin i Restorative jogi

 Dlaczego relaksowanie układu nerwowego jest tak samo ważne jak aktywny trening?

 
Joga restoratywna

  Zrelaksowany układ nerwowy jest naszym przyjacielem. Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na dwie części: współczulny - odpowiedzialny za odruchy walki lub ucieczki, gwałtowny wystrzał adrenaliny i kortyzolu, związany z energia yang. Przywspółczulny - włączający się z produkcja acetylocholiny po ustaniu gwałtownych reakcji organizmu oraz sytuacji stresowej, i przywracający wszystko do równowagi, czyli spokoju. Ten drugi odpowiada za prawidłową regenerację. Badania z przełomu lat 60 i 70tych (Dr Herbert Benson "The Relaxation Response - książka tutaj), wykazały dobroczynną role relaksacji i medytacji w obniżaniu poziomu stresu, oraz przywracaniu balansu fizjologicznego ciała: czyli zahamowanie wydzielania hormonów stresu, przywrócenie prawidłowego ciśnienia krwi oraz spowalnianiu wysokiego tętna. Praktykując regularnie Yin Jogę, oraz Restorative Jogę, pomagamy mózgowi zmienić nieprawidłowe wzorce reagowania na stres, wyciszamy układ hormonalny, nadnercza, działamy na układ współczulny.

 

Yin Joga z Restorative joga różnice 

 Jest pewna, drobna różnica między tymi dwoma stylami jogi relaksacyjnej. Yin Joga pracuje z energią Yin, ale wymaga nieznacznego uczucia komfortowego, 40-50 % rozciągania w tkankach gdy pozostajemy długo w asanie. Podczas zajęć Restorative jogi, nie powinno się pojawiać nawet najmniejsze rozciąganie. Musimy przybrać taką pozycję, w której całkowicie się rozluźnimy i "odpłyniemy" w świat mózgowego stanu alfa. Coś jakby między jawą a początkującym snem. Miły "stan zawieszenia" umysłu w wewnętrznej ciszy z całkowitym skupieniem się na oddechu. Oddechy są pogłębione i wydłużone z luźnym brzuchem, tak jak w Yin jodze. Restorative to też praca z energią Yin, ale inaczej.

 

 Jak wygląda lekcja Yin a Restorative jogi?

 Yin Joga jest dedykowana meridianom, czakrom, albo taśmom powięziowym, bez napinania mięśni ale z rozciąganiem taśm powięziowych. Zawiera więcej asan w lekcji. Restorative to typowa relaksacja układu nerwowego bez poruszania tkanek miękkich, zero napięcia, czysty komfort. Znajdziecie tu najmniej pozycji ze wszystkich praktyki jogicznych. Jest to najtrudniejszy styl jogi, ponieważ najmniej się dzieje, najrzadziej zmieniamy pozycje, musimy wytrwać w absolutnym bezruchu i koncentrować się tylko na oddechu. Oczywiście, podczas każdej z tych lekcji jogi, w każdym momencie, możemy wyjść z asany, albo odpowiednio ja zmodyfikować jeśli odczuwamy dyskomfort.


Tranzycje między asanami

 W Yin Jodze tranzycje są ważne. Służą do rozluźnienia tkanek po jednej pozycji zanim przejdziemy do drugiej. Wykonujemy je przeciągając się, kołysząc lekko, przechodząc płynnie bez używania mięśni. Działamy na samej powięzi, bez napinania ciała. Ziewamy, wzdychamy. W Restorative tranzycje będą ledwo zauważalne. Można od razu zmieniać pozycje układając się do następnych. Tutaj pozostajemy najwięcej czasu z bezruchu. Przechodzimy z asany do asany. Głęboki oddech do rozluźnionego brzucha i absolutne odprężenie umysłu bez emocji i myśli, są tutaj priorytetem. O ile w zajęciach Yin emocje mogą się pojawiać w bezruchu, tutaj jeszcze odczuwamy ok 40-50% rozciąganie tkanek powięzi skupiając się na oddechu. Łatwiej nam zając czymś mózg. W Restorative zwyczajnie leżysz prawie bez żadnych, dodatkowych bodźców. A to jest dla psychiki człowieka XXI w. wyjątkowo mocne wyzwanie.


Rozgrzewki w yin i Restorative jodze

 Klasyczną Yin Jogę ćwiczymy bez rozgrzewki, aczkolwiek można zacząć od bardzo łagodnych ruchów w konkretnych stawach. Drugim sposobem jest rozpoczęcie od bardziej dynamicznego Tańca Smoka, aby oczyścić umysł ze zbędnych emocji. Tym sposobem przygotowujemy ciało do leżnia w asanach. Taka rozgrzewka ma również odpowiednie oddziaływanie mentalne na naszą psychikę. Pomaga zrzucić część stresu, daje nam uczucie ciepła na początku, dzięki temu łatwiej nam będzie przejść do relaksu na macie. W Restorative rozpoczynamy od razu od pierwszej asany. Obydwie lekcje warto zacząć od uspokojenia oddechu i Pranayamy wydłużającej go: np. oddech świadomy z liczeniem na 4 - 8 wdech, 1 s pauza; 4-8 wydech; 1 s pauza. Dla bardziej zaawansowanych joginów Nadi Shodana - oddech naprzemienny prawą i lewą dziurką. 


Zobacz na czym polegają lekcje Yin i Restorative Jogi

  Lekcje Yin Jogi i Restorative Jogi trwają przynajmniej 60 minut. Wykonujemy kilka asan, w których pozostajemy na dłużej. yin Joga ma bardziej dynamiczne zmiany między asanami. Restorative to typowe "lenistwo", ale jakże trudne do wykonania na zawołanie:-). Odzwyczailiśmy się już od spontanicznego wchodzenia w relaks i odpuszczania. Musimy do niego wrócić.


Yin Joga - Taśma Spiralna


Restorative Joga - głębokie odprężenie po pracy


 
Kurs jogi relaksacyjnej

Kurs jogi relaksu


Komentarze

Popularne posty