Trening interwałowy w domu. Spalanie, cardio, praca nad wytrzymałością tlenową.

 Dziś czas na interwał ekstensywny.


Podział treningów interwałowych

Mamy 2 rodzaje o różnych intensywnościach:

 Praca ekstensywna - średnia intensywność części treningu o bardziej dynamicznych ćwiczeniach - na tętnie utrzymującym się w przedziale pracy tlenowej (75% MHR ew. tuż pod 80%, nawet do 85% tętna maksymalnego, bez przekraczania progu zadyszki). Gdzie MHR = % od maximum heart rate. Stosunek mocniejsze pracy do przerwy odpoczynkowej np. 2 min : 1 min, lub 3 min wysiłku: 1,5 min odpoczynku, czyli dłuższy proporcjonalnie wysiłek do czasu odpoczynku. Interwał ekstensywny ma na celu poprawić naszą wytrzymałość tlenową, czyli przygotowanie do aktywności fizycznej o średniej intensywności i długim czasie trwania, powyżej 30 minut. 

Praca intensywna - wysoka intensywność części z dynamiczny ćwiczeniami (wchodzimy w próg beztlenowy powyżej 85% (do 95% max), która trwa krócej od przerw na odpoczynek czyli np.: 1 min wysiłku : 2 min odpoczynku. Jest to bardzo intensywny i krótki trening, który nie powinien przekraczać 25 minut (optymalnie część główna z interwałami powinna trwać 15 min - ew.20min max). Przygotowuje do sprintów, do podbiegów, górskiej jazdy przełajowej na rowerze z mocnymi podjazdami.

Dziś czas na trening ekstensywny. 

Najbardziej bezpieczne granice tętna 70-75 (80) % MHR. Interwał optymalny z ćwiczeniami przygotowanymi dla wszystkich. Jeżeli nie możesz wykonać jakiejś pozycji, zamień ją na znaną sobie i lepszą, dostosowaną do Twoich preferencji:-). Ten typ interwału możemy wykonywać w domu gdy brakuje nam mocniejszego ruchu, chcemy odbudować kondycję fizyczną przed wiosną, dotlenić organizm, i rozruszać całe ciało podczas pracy typowo siedzącej.

Interwał ekstensywny

Trening zawiera także rozciąganie. Miłych ćwiczeń!

Komentarze

Popularne posty