Atlas asan i garść wiadomości strategicznych mięśniach grzbietu. Przygotu się na trening wzmacniający łopatki, tułów, brzuch.

Jakie mięśnie wzmacniać by móc dobrze przygotować się do mocniejszych pozycji odwróconych w jodze?

  W cyklu wpisów "Atlas asan" omówienie pracujących mięśni w każdej asanie. Zaczynamy Stanie na głowie ze ścianą, lub bez. Stanie na rękach, z którym walczę już dłuższy czas. Są pozycje, do których chcielibyśmy wchodzić łatwo i utrzymywać je lekko, bez wysiłku. Asany, które ze szczyptą zazdrości, obserwujemy na profilach nauczycieli jogi, akrobatek, oraz innych osób zajmujących się jakąś dziedzina sportu wyczynowego. Każdy z nas, na lekcji jogi, potrafi wejść do jednej z tych pozycji, ale bardzo często praca w niej, wymaga niezwykłej siły i samozaparcia. Zawsze "coś" przeszkadza. Za szybko puszcza napięcie mięśni brzucha, odcinek lędźwiowy pleców zaczyna wyginać się w łuk. Odstają łopatki, albo barki zaczynają podchodzić do uszu, a my czujemy duży nacisk na szyję. W konsekwencji słabną nam ramiona. Pozycja męczy. Jak zatem przygotować się by lekko trwać w Salamba Sirsasana albo w Adho Mukha Vrksasana? Dziś wrzucam trening aktywujący wybrane partie mięśniowe. Miłej zabawy!


Trening joga - pilates funkcjonalny na mocny brzuch, plecy, silne centrum I

 

Trening funkcjonalny na mięśnie grzbietu i brzucha II

 

Trening na dobrą pracę łopatek, mocne barki, brzuchy i przywodziciele.

 
 
 
 

Łańcuch pracy mięśni w inwersjach (tych trudniejszych - pomijamy święcę i viparitę karani)

  Zestaw strategicznych mięśni, które będziemy wzmacniać podczas naszych treningów uzupełniających praktykę jogi. 

->  Wskazane mięśnie grzbietu pomagając w utrzymaniu stabilnego tułowia podczas stania na głowie z podparciem (Salamba Sirsasana), stania na rękach (Adho Mukha Vrksasana)- mięsień zębaty przedni, mięsień czworoboczny, mięśnie równoległoboczne - razem z serratus anterior przyciskają łopatkę do ściany klatki piersiowej - odstające łopatki zaburzą stabilność tułowia podczas stania na głowie, co w konsekwencji spowoduje łańcuchową utratę techniki w pozycji - odstające łopatki = zapadające się barki = zaokrąglone/ wygięte w łuk lędźwia - puszczamy całą pozycję = niebezpieczny nacisk na głowę i szyję. 

->  Mięsień poprzeczny brzucha, M. prosty, mm. skośne pracują by utrzymać kręgosłup w neutralnej pozycji. Słaby brzuch przekłada się na "puszczanie " lędźwi i dalsze zaburzenie stabilności tułowia. Lędźwia wyginają się w łuk i pach, po pozycji.

->  Mięśnie brzucha - prosty- skośne - bezpieczne wchodzenie i wychodzenie z pozycji odwróconych - czyli powolne przyciąganie nóg do klatki piersiowej by unieść je w górę (nie wskakujemy wyrzucając gwałtownie kończyn górnych do góry, uczymy się spokojnego, świadomego wchodzenia do asany).

Grafiki z lokalizacją wybranych mięśni grzbietu i brzucha


Grafika przedstawiająca mięsnie pleców



Grafika przedstawiająca mięśnie obręczy barkowej, grzebietu, oddechowe


Grafika przedstawiająca położenie mięśnia zębatego przedniego.



MIĘŚNIE PRZEDNIEJ ŚCIANY JAMY BRZUSZNEJ

Grafika przedstawiająca mięśnie brzucha.

Grafika przedstawiająca położenie mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha.


Wykonanie i bibliografia:

Grafiki wykonane w programie Adobe Ilustrator przez Annę Paciorek (prawa i kopiowanie zastrzeżone).

Na podstawie:" Sobotta, Atlas anatomii człowieka: R. Putz, R.Pabst, tabele mięśni,  stawów i nerwów, ELSEVIER URBAN & PARTNER Wydawnictwo Medyczne Wrocław.


Komentarze

Popularne posty