Pozycje stojące i równoważne w jodze - praktyka stabilizujaca dla VATA.
Asany stojące i równoważne, stabilizujące. Stabilizują doszę VATA dodając jej więcej pewności siebie.
Praktyka pozycji stojących i równoważnych, jest szczególnie polecana osobom o ajurwedyjskim typie konstytucyjnym VATA, który gdy rozregulowany, wyjątkowo mocno odczuwa dominacje eteru i powietrza nad pozostałymi żywiołami/elementami. Zwłaszcza na początku nowych pór roku, kiedy wahania pogody, ciśnienia, oraz ogólne zmiany tempa życia, powodują, że czujemy się ospali, albo wręcz przeciwnie.... Odczuwamy niepokój, rozdrażnienie, zimno, lęk.
Ta sekwencja Was ustabilizuje.
Poprawi koncentracje i RÓWNOWAGĘ.
TYP VATA
Wyjątkowo kreatywny, szybki, zmienny, żywiołowy, szybko się męczy nadmiarem bodźców i emocji, odczuwa chłód nie lubi wiatru. Podczas zmian, i przejść między porami roku, mocno odczuwa niepokój, zmęczenie, niepewność. Czuje się zagubiony w przestrzeni, tęskniąc za przytulnym, dobrze znanym kątem. Podczas praktyki dla VATA, powinny dominować pozycje wzmacniające stabilność, asany stojące i równoważne, dłużej zakotwiczające nasze stopy w macie.
SEKWENCJA ASAN
Przygotuj dwa drewniane, stabilne klocki. Zacznij od krótkiej rozgrzewki wraz z kilkoma powitaniami słońca.
Stopniowo przejdź do asan stabilizujących i równoważnych.
koronawirus a moja praktyka
PRAKTYKUJ W DOMU
- Zwłaszcza teraz, w okresie koronawirusa, namawiam Was do praktykowania w domu i nie latania po różnych miejscach. Pamiętajcie, że nigdy nie wiecie kto ćwiczy obok Was. Nawet jeśli macie swoją matę, umyliście ręce, i utrzymujecie bezpieczną, zalecaną odległość od innych osób ( od 1 m - 1,5m), to ćwiczymy wszyscy w jednym pomieszczeniu, w którym przed nami były również inne grupy.
- Koronawirus przenosi się DROGĄ KROPELKOWĄ, czyli jak ktoś kichnie wirusy latają już w powietrzu, którym oddychamy wszyscy, a tylko szpitale i laboratoria dysponują wentylacją o dobrej wymianie powietrza w pomieszczeniu, lub nawet lampami UV, które stosuje się np. na salach operacyjnych do odkażania.
- Zamienia się to w jedną, wielką rosyjską ruletkę. Nawet jeśli w twojej grupie ludzi wszyscy są zdrowi, to w poprzedniej mogły już trafić się osoby, które są zarażone, ale nie mają jeszcze widocznych objawów. Wchodzisz do sali, która często nie jest nawet dobrze wywietrzona.
- Żeby dobrze wywietrzyć (umożliwić dobrą wymianę powietrza W POMIESZCZENIU) takie pomieszczenie trzeba by było wietrzyć przynajmniej 30 minut, a przerwy między zajęciami są za krótkie bo zaledwie 5-10minut. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli w dłuższej perspektywie czasu, zlekceważysz zalecenia i będziesz chodził na zajęcia, to wirus trafi również na Ciebie.
Skąd to wiem?
- Zalecenia Ministerstwa Zdrowia
- Jestem absolwentką biologi na SGGW
- Zalecenie lekarzy internistów, pierwszego kontaktu.
1. VIRABHADRASANA III - WOJOWNIK III
Połóż klocki, ustawione największą wysokością, w liniach dokładnie pod barkami, rozstawiając je na ich szerokość.
- Zacznij od skłonu (Uttanasana), rozstawiając stopy na szerokość bioder o wygodny krok od klocków. Zrób skłon opierając dłonie na klockach.
- Daj sobie dłuższą chwilę na pracę z bandhami (wciągaj pępek z końcówka wdechu rozszerzając żebra na boki, z wydechem zsuwaj żebra do siebie).
- Wyciągaj się czubkiem głowy przed siebie, utrzymując kręgosłup w jednej linii, kolana odblokowane, stopy mocno stabilne na macie (obciążaj je równomiernie).
- Przejdź do wojownika, wciągając mocniej brzuch unieś prawą nogę w górę. Zostań na 5-10 oddechów i wróć stopą na matę. Zmień stronę.
2. TRIKONASANA
Połóż dłonie na klockach. Rozstaw stopy na szerokość bioder za klockami. Wykonaj naturalny krok lewą stopą w tył (palce lewej stopy 45 stopni do boku), zostawiając prawą stopę z przodu. Skręć się w lewo, opierając lewą dłoń na lewym biodrze, otwierając się lewym barkiem do sufitu. Wciagaj brzuch i utrzymuj nogi proste, kolana lekko odblokowane, rotuj uda na zewnątrz. Wciągaj pepek, odkręcaj sie w lewo otwierając lewym barkiem do sufitu, wydłużaj lewy bok ciała. Zostań na 3-5 oddechów, wróć do przodu przez mocniejsze ugięcie kolan i zmień stronę.3. PARIVRTTA TRIKONASANA
Klocki najwyższą, średnią wysokością na szerokość barków, lub bez klocków. Wykonaj naturalny rozkrok stawiając prawą stopę z przodu, kierując biodra w jednym kierunku, ustawiając je równo. Skieruj palce stóp w tym samym kierunku, wciągnij brzuch, odblokuj kolana, połóż dłonie na biodrach. Z wydechem opuść lewą dłoń na lewy klocek skręcając się w prawą stronę. Wciągaj brzuch, rozkładaj ciężar ciała równomiernie na obydwie stopy, utrzymuj biodra w równej linii bez wycofywania lewego pośladka. Utrzymuj mocne bandhy, zwłaszcza wciągnięty pępek.4. ARDHA CHANDRASANA
Ustaw jeden klocek największą wysokością pod lewym barkiem. Przyjmij pozycje Uttanasana (skłon). Zostaw ciężar ciała na nogach, a lewą dłoń oprzyj na klocku delikatnie. Prawą dłoń oprzyj na prawym biodrze. Wciągnij brzuch i z wdechem unieś prawą nogę w górę (LEWA ZOSTAJE NA MACIE), tak jak w Virabhadrasana III (wojownik III), zacznij skręcać się w prawo.
- Ciężar ciała na lewej nodze podporowej,
- Otwieraj się w prawą stronę i do góry, do sufitu,
- wciągaj brzuch,
- Wariant z wyprostowanym, prawym ramieniem - mocniejsze odkręcanie się do sufitu, wzrok skierowany na palce prawej dłoni.
5. NAVASANA SEQUENCE
1. Utrzymaj równowagę z łydkami równolegle do maty. Klocek przed klatką piersiową. Zostań na 3-5 oddechów.
- Wciągaj brzuch,
- opuszczaj barki,
- wydłużaj szyję,
- doklejaj łopatki do pleców.
2. Skręty w Navasana - Parivrtta navasana - wykonaj po 3 na każda stronę. Pilnuj by nie kołysać się w biodrach.
3. Paripurna navasana - wyprostuj nogi i unieś klocek nad głowę. Zostań na 3-5oddechów.
- Wciągaj mocno brzuch ,
- opuszczaj barki,
- doklejaj łopatki do pleców,
- nogi - rotuj uda do wewnątrz.
Zajrzyj na mój kurs "WIOSENNA JOGA RELAKSU". III edycja antystresowej jogi wiosną. Wykonaj 7 mudr na polepszenie nastroju. Idealne podczas wczesnej wiosny. Odprężą Cię, uspokoją, rozładują stres z pracy, pomogą szybciej zasnąć i bardziej efektywnie się koncentrować. Zapraszam;-D.
ZDJĘCIA : zrobione przeze mnie w klubie FITOLOGY.
Komentarze
Prześlij komentarz
Na moim blogu nie publikujemy w komentarzach linków "do follow". Zostaną potraktowane jako SPAM.