Pilates podstawowy - wprowadzenie do właściwego wykonywania "brzuszków"
Czy dobrze wykonujesz zwykłe "brzuszki"? Czy masz raczej tendencję do ciągnięcia za szyję, napinania karku, przeciążania odcinka lędźwiowego pleców, lub też nie czujesz pracy właściwych mięśni? Wiele aktywnie uczęszczających na fitness osób, wykonujących dużo ćwiczeń na mięśnie brzucha podczas klasycznych zajęć fitness twierdzi, że nie czuje żadnej poprawy w pracy nad wzmacnianiem mięśni brzucha, faktycznym odciążeniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa, czy rozwoju własnego sześciopaka powiązanego z widoczną stabilizacją tułowia, wzrostem siły mięśni brzucha. W czym tkwi problem?
Właśnie na to pytanie zamierzam Ci dzisiaj odpowiedzieć.
Nie pracujesz prawidłowo nad aktywacją mięśnia poprzecznego brzucha podczas wykonywania ćwiczeń i nie utrzymujesz neutralnie ustawionej miednicy. Aby dobrze nauczyć się pracować własnym ciałem podczas wszystkich sesji na brzuch, polecam trening pilates. Podstawowe ćwiczenia uczące wykonywania ruchów z utrzymywaniem napiętego mięśnia poprzecznego brzucha oraz neutralnie ustawionej miednicy. Z pozoru wyglądają niewinnie, lecz zobaczysz jakim wyzwaniem jest zrobić dobrze te kilka ćwiczeń i poczuć dobrą pracę mięśni brzucha
Filmik - ćwiczenia na płaski i mocny brzuch, kontrpozycje, relaks z sesji jogi;-).
MOCNY BRZUCH oznacza ---> wzmocnione: mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie skośne zewnętrzne i wewnętrzne. Całość działa bez zarzutu a każdy ruch, wyprowadzamy zgodnie z zasadą pilates "od środka", od aktywacji (napięcia) mięśnia poprzecznego brzucha (na 30%), stabilizując miednicę i odciążając odcinek lędźwiowy pleców. Tak wzmacniane mięśnie brzucha pomagają stabilizować tułów podczas utrzymywaniu ciała w pozycjach odwróconych, zwłaszcza staniu na głowie (salamba sirsasana), staniu na rękach, pomagając również wytrwać w równoważnych pozycjach takich jak kruk (bakasana).
Jeżeli masz problem z unoszeniem powoli kolan i prostowaniem nóg do góry, podczas wchodzenia do stania na głowie, to oznacza zbyt słabe mięśnie brzucha, zwłaszcza brak świadomej aktywacji m. poprzecznego brzucha.
Mam nadzieję, że na filmiku nie zarzuciłam Was ilością wskazówek technicznych, ale sama właśnie w ten sposób nauczyłam się uaktywniać swój "CORE" i wyprowadzać każdy ruch od świadomego napinania mięśnia poprzecznego brzucha. Na obecnym etapie praktykowania jogi i innych rodzajów aktywności fizycznych, zawszę pracuje z świadomie z mula i uddiyana bandhą. Praca z bandhami w jodze, jest podobna do zasad ćwiczeń pilates. Mamy tutaj również neutralne ustawienie kręgosłupa, oraz aktywację mięśni dna miednicy - mula bandha i mięśnia poprzecznego brzucha - uddiyana bandha. Więcej o pracy z bandhami tutaj: < klik>. Na blogu również będę poruszała ten temat.
W pilates mamy ciut odwrotny schemat oddechowy (zależy to również od szkoły i metody pilates, którą praktykujesz, a są różne). Wciągamy brzuch na końcówce wdechu. Według pilates w szkole IFAA, tak najłatwiej jest pracować z mięśniem poprzecznym brzucha. Potwierdzam.
Szybciej załapałam o co chodzi w utrzymywaniu jego napięcia, gdy zaczęłam wciągać brzuch na wdechu, a nie tak jak przez 4 lata praktyki z wydechem. Spróbujcie sami tej metody.
Komentarze
Prześlij komentarz
Na moim blogu nie publikujemy w komentarzach linków "do follow". Zostaną potraktowane jako SPAM.