Joga z kółkiem


Kółko w praktyce wreszcie na Black & White Yoga.
Moje pierwsze kroki w praktyce jogi z kółkiem, przemyślenia, odczucia.
Kółko wprowadza pracę z niestabilnym elementem. Wymaga doskonale rozwiniętej propriocepcji oraz mocnych mięśni (zarówno głębokich - lokalnych jak i globalnych). Kółko ogarną lepiej osoby, które w przeszłości ćwiczyły treningi funkcjonalne oraz pilates, uczęszczały na zajęcia z dużymi piłkami bądź rollerami do klubów fitness. Wymaga ono wszechstronnego podejścia.
 
 Praktyka z kołem pięknie wygląda na filmikach w internecie lecz naprawdę jest nieco bardziej skomplikowana. Kółko jest twarde. Czujesz to gdy się na nim położysz.

PRZECIWWSKAZANIA

  Koło jest  pieruńsko twarde. Zdecydowanie nie nadaje się dla osób z dyskopatiami oraz problemami z kręgosłupem. Reumatyzm, okres, ciąża, osteoporoza, wszelkie przechodzone obecnie kontuzje, problemy z błędnikiem i równowaga, a także niewystarczająco wzmocnione mięśnie i bycie na etapie początkującego i średniozaawansowanego jogina, wyklucza człowieka z treningu na kółku.

KÓŁKO A SKOLIOZY

Jeśli masz skoliozę, uważaj.  Nawet gdy nie masz poważnych problemów z kręgosłupem szyjnym, piersiowym i lędźwiowym, a stwierdzono u Ciebie skoliozę, praktykuj tylko raz na jakiś czas (raz na 2 tygodnie, raz na tydzień). Dla skolioz zdecydowanie najlepsza będzie klasyczna praktyka jogi z asanami na macie, wspomagana sprzętem w postaci  klocków, paska, wałka czy krzesła. Kółko mocno wrzyna się w plecy osób szczupłych. Może powodować dyskomfort w postaci niemiłego nacisku na kręgosłup, strzałów i skrzypienia kręgów, co w przyszłości może przerodzić się w problemy zdrowotne i zwyrodnienia. Uważaj zatem.

DLA KOGO JEST PRAKTYKA Z KÓŁKIEM

  Do sesji z kółkiem mogą przystąpić jedynie osoby praktykujące jogę regularnie od bardzo długiego czasu (minimum od 5 lat). Oprócz jogi warto również znać pilates oraz przejść przez trening funkcjonalny. Kółko włączają do sesji osoby zaawansowanie o silnym gorsecie mięśniowym, doskonałym wyczuciu równowagi, bardzo świadome własnego ciała oraz swojego, indywidualnego sposobu poruszania się, o świetnie wypracowanej propriocepcji (zmyśle kinestetycznym czyli czuciu głębokim). Kółko jest bardzo niestabilnym elementem w praktyce, musisz zatem bardzo dobrze opanować technicznie podstawowe asany. Wzmocnić mięśnie głębokie i znać własne ciało ze wszystkimi jest mocnymi stronami, jak również ograniczeniami.  


Podsumowując

Sesja jogi z kółkiem nadaje się TYLKO dla osób zaawansowanych, które oprócz jogi trenowały długie lata pilates i trening funkcjonalny. Ja prowadziłam zajęcia pilates (na dużych piłkach, małych piłkach, rollerach) trening funkcjonalny z TRX, kółkami gimnastycznymi, na macie, z obciążeniem, na drążkach. Mam podstawy nie tylko ze szkolenia i praktyki jogi. W jodze z kółkiem liczy się wszechstronność w historii Twojego trenowania.

Dzisiaj zaproponuję Ci sesje podstawową oraz zaawansowaną.

Podstawowa jest sesją wprowadzającą do treningu z kółkiem. Zaawansowana przeznaczona jest tylko dla osób, które już rozpoczęły przygodę z kółkiem i chcą wprowadzać modyfikacje asan. Moja sesja jest połączeniem jogi i pilates. 


Zapraszam;-)


KÓŁKO - sesja łatwa



KÓŁKO sesja trudna




Moja przygoda z kołem dopiero się rozpoczęła. W miarę zwiększania sprawności podczas ćwiczeń na tym sprzęcie, oraz poszerzania wiedzy, będę nagrywać dla Was coraz więcej sesji z kołem.
Bawcie się dobrze. W końcu kółko wprowadza trochę frajdy do tradycyjnej sesji jogi na macie...

NAMASTE!

Komentarze

Popularne posty