sobota, 2 września 2017

Joga na trawienie - masaż jelit  Mały problem z trawieniem, z przejedzenia po całonocnej imprezie studenckiej, czy z powodu kompletnej zmieniamy klimatu i pożywienia na wyjeździe, zdarzył się każdemu z nas przynajmniej raz w życiu. Przyczyn może być o wiele więcej (stres w pracy, nerwy przed egzaminem, mocno ciężkostrawne pożywienie) lecz całe szczęście, oprócz tabletem i ziółek, z pomocą przychodzi joga. Konkretnie sesja zawierająca dużo skrętów w asanach. Skręty skutecznie masują jelita, pobudzając ich pracę. Pobudzają pracę wątroby i śledziony.

   Sesji nie wykonuj jeśli cierpisz na refluks (pieczenie w przewodzie pokarmowym, przełyku, żołądku, z cofaniem się kwasu do przełyku, palenie w żołądku, podrażnienie gardła i kaszel refluksowy). W tym przypadku przyda się wizyta u lekarza i skuteczna dieta oraz unikanie na czas leczenia, intensywnych sesji jogi, pozycji odwróconych, skłonów, intensywnych wygięć w tył z leżeniem na brzuchu oraz, właśnie zbawiennych przy zatwardzeniu, skrętów. Podczas refluksu można wykonywać tylko pozycje stojące bez uciskania brzucha, niektóre pozycje siedzące oraz relaksację w savasanie.

Dzisiejsza sesja dobrze działa również na "podkręcenie" metabolizmu. Rozgrzewa lecz nie nagle, z uczuciem uderzeń ciepła (tak jak w sesji z dużą ilością wygięć w tył). W mojej sesji jest sporo Uttanasan (skłonów) i Malasan. Rozgrzewa zatem łagodnie, nie powodując gwałtownych skoków ciśnienia, zawrotów głowy czy uczucia mocnego spadku ciśnienia, jaki może się zdarzyć tuż po wyjścia z mocnego wygięcia w tył.


ASANY:

  • UTTANASANA - skłon - nogi: można mocniej ugiąć kolana jeśli czujesz intensywne ciągnięcie w tyłach nóg (grupa kulszowo-goleniowa) albo w tylnej dolnej części pleców (odcinek lędźwiowy -uczucie pieczenia).
  • MALASANA- chwyty dłoni za plecami - możesz pominąć ten wariant asany i zostać w klasycznej Malasanie bądź w skłonie).
  • SKRĘTY:  Janusirsasana (podeszwa przeciwnej stopy doklejona do wewnętrznej strony uda wyprostowanej nogi) - utrzymuj plecy proste bez zaokrąglania dolnej ich części, wyciągaj się WZDŁUŻ PROSTEJ LINII KRĘGOSŁUPA, rotując w talii. Wyobraź sobie, że wyciskasz talię jak ręcznik, rotujesz w talii jak korkociąg. Pomocne wizualizacje:  wyżymasz talię jak ręcznik, wyciskasz talię jak ręcznik, rotujesz w talii jak korkociąg. Na końcówce WDECHU wciągaj dolną część brzucha pod pępkiem, z WYDECHEM poczuj jak łuki żeber zbliżają się do siebie. Podbródek lekko opuszczony. Skręty w siadzie na piętach (Vajrasana -pozycja pioruna) - możesz również usiąść w siadzie skrzyżnym (Svastikasana). WDECH - wciągnij dół brzucha, podwiń kość ogonową jednocześnie lekko wypychające mostek do przodu. WYDECH - skręt, łuki żeber schodzą się do siebie, brzuch delikatnie wciągnięty, bez tamowania płynności i swobody oddechu. Pomocne wizualizacje:  wyżymasz talię jak ręcznik, wyciskasz talię jak ręcznik, rotujesz w talii jak korkociąg. Anjaneyasana I - ciężar ciała rozłożony równomiernie między tylną i przednia nogę. Podeszwa stopy z przodu mocno i całą powierzchnią, doklejona do maty. Kolano nad kostką. Skręt wzdłuż linii kręgosłupa, wyciągnięcie wzdłuż linii kręgosłupa. Podbródek lekko opuszczony, nie zadarty. Brzuch cały czas aktywny wciągnięty.  Anjaneyasana II - ciężar ciała rozłożony równomiernie między tylną i przednia nogę. Podeszwa stopy z przodu mocno i całą powierzchnią, doklejona do maty. Kolano nad kostką. Skręt wzdłuż linii kręgosłupa, wyciągnięcie wzdłuż linii kręgosłupa. Podbródek lekko opuszczony, nie zadarty. Brzuch cały czas aktywny, wciągnięty. Marichyasana c - Chwyt przeciwnym zgięciem łokcia pod przeciwnym kolanem, przyciągnięcie przodu tułowia do uda po stronie skrętu, dół brzuch wciągnięty, plecy proste. Bez zaokrąglania dolnych pleców. Szyja wydłużona, podbródek lekko opuszczony. Rozluźniaj barki, wydłużaj szyję. Skręt w talii,brzuch wciągnięty,  pomocne wizualizacje:  wyżymasz talię jak ręcznik, wyciskasz talię jak ręcznik, rotujesz w talii jak korkociąg.
SESJA:NAMASTE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP