poniedziałek, 5 czerwca 2017

Vinyasa dla każdego - odnajdź siebie w praktyce jogi

    Joga w najprostszych słowach oznacza "ŁĄCZYĆ". Łączyć oddech z ruchem - jak w VINYASIE, łączyć emocje z umysłem i spokojem, Łączyć ciało z duszą. Łączyć wszystkie elementy w ciele człowieka w zintegrowaną, płynnie i doskonale działającą całość. Harmonizować RUCH cząsteczek, energii, przepływ myśli, oddechu, ruchu. W skali makro, łączyć ludzi, gdyż wszyscy jesteśmy dziećmi tej samem planety i świata. Nie ważne jaką religię wyznajesz, czy jesteś ateistą, czy myślisz typowo analitycznie będąc wielkim fanem nauki, we wszystkich zasadach tego świata można odnaleźć te same, UNIWERSALNE wartości - miłość i szacunek dla drugiego człowieka i siebie samego, niekrzywdzenie ludzi, zwierząt, świata, szacunek dla przyrody i zasobów naturalnych, od których jesteśmy uzależnieni, i dzięki którym żyjemy. Po prostu życie w zgodzie z samym sobą.    To wszystko znajdziesz w praktyce jogi. W dzisiejszych czasach, szukając spokoju umysłu, ludzie coraz częściej wybierają spokojne zajęcia, relaksacyjne, uczące prawidłowej pracy z oddechem, wyciszające nerwy.  Dzięki takiej aktywności, spokojniejszej i nastawionej na długotrwałą pracę nad ciałem, połączonej z praca nad emocjami, umysłem, niwelowaniem stresu i nauką prawidłowego oddychania, powoli odkrywamy siebie na nowo, ucząc się poruszania na co dzień, spokojnego reagowania w trudnych sytuacjach, łagodniejszego traktowania innych ludzi oraz zrozumienia dla samego siebie.

    Dynamiczna praktyka jogi, czysto fizyczna, również daje podobne efekty. Jeżeli jesteś osobą, której nie interesują wszystkie psychologiczne aspekty, medytacje, skupienie się na oddechu i  otoczka towarzysząca zwykle praktyce JOGI, możesz odnaleźć w ćwiczeniu asan również trening czysto fizyczny. Potraktować jogę jak czystą aktywność sportową, podczas której Twoje ciało odniesie największe korzyści zdrowotne, a przy okazji zauważysz, że umysł również zaczyna lepiej funkcjonować, poprawiając koncentrację i wyciszając nadmiar emocji.

  Vinyasa to nic innego, jak płynne połączenie oddechu z ruchem, ruchu z oddechem. Czas gdy oddech płynie synchronizując się z każda asaną. Mówiąc językiem świata fitness " Totalny FLOW" i zajęcia mentalne, podczas których poruszasz się z gracją i tę grację przenosisz stopniowo poza matę.

    Sylwetka prostuje się, ruchy stają się płynne, kocie, lekkie, jak u tancerza. Praktyka vinyasy sprawia, że czujesz się pewnie i chodzisz wyprostowana/y. Otoczenie odbiera Cię jako człowieka zdecydowanego, lecz także spokojnego i intrygującego postawą. Od razu widać, że żyjesz aktywnie i ćwiczysz coś codziennie. Znajomi zastanawiają się "co"? Biegasz? A te mięśnie to od sztangi? Co ty tam robisz?. A ty uśmiechasz się tylko! Wiedząc doskonale, że w życiu nie zgadną sami co praktykujesz, i że po jodze można wyglądać na wysportowaną osobę;-).  Dzięki płynnemu poruszaniu się, vinyasa wzmacnia  i rozwija równomiernie mięśnie całego ciała
 (w tym głębokie i CORE), uelastycznia tkankę powięziową, nadaje ciału gibkość, uczy stabilizacji tułowia (np. w przygotowaniu do wykonywania pozycji odwróconych), rozciąga przykurczone mięśnie (zwłaszcza po całym dniu siedzenia w pracy),  wzmacnia te słabsze, które chętnie się rozluźniają i wyzwaniem jest przywrócić im właściwy tonus, tak by wreszcie zaczęły spełniać swoje właściwe funkcje.
Efekty regularnego praktykowania vinyasy oznaczają ZDROWIE.

  Dzisiaj w króciutkim filmiku zaprezentuję Wam relację z pokazu Vinyasy Flow, który miałam zaszczyt prowadzić dla zróżnicowanej grupy ćwiczących (od początkujących osób do średniozaawansowanych).

   Warsztaty z lekcją pokazową poprowadziłam podczas dni otwartych w Centrum Joga - lekcja Vinyasy Flow i jogi funkcjonalnej dla osób początkujących oraz wszystkich praktykujących regularnie, wracających do podstaw i pragnących poprawić technikę wykonywania asany.
Wplatając do sesji typowo "vinyasowych" elementy jogi funkcjonalnej, uczymy się zwracać uwagę na naturalny sposób w jaki się poruszamy, na generowane napięcie mięśni podczas asany, na prawidłowe napinanie mięśnie pracujących w tej asanie, wzmacnianie naszych słabszych rejonów ciała z jednoczesnym, dłuższym rozciąganiem obszarów nadmiernie spiętych.

 Sesja pokaz - vinyasa flow/ joga funkcjonalna


  Jeśli chcecie poprawić technikę poruszania się w dowolnej dyscyplinie sportu (bieganie, surfing, jazda na rowerze, pływanie, siatkówka, koszykówka, taniec) zwiększyć świadomość ciała i nauczyć się uruchamiać maksymalną ilość mięśni podczas każdego rodzaju aktywności, ten warsztat jest dla Was;-). Przyjdźcie koniecznie do Centrum Joga i zarezerwujcie miejsce na 18.06;-).

   Sama, będąc nie tylko nauczycielką jogi, trenując jeszcze inne dyscypliny sportu oraz prowadząc zajęcia fitness i pilates, wiem jak ważna jest umiejętność poruszania się podczas wykonywania skomplikowanych figur, ćwiczeń czy po prostu, pozostawanie w aktywnej pozycji podczas długich godzin siedzenia przed komputerem bądź stania w jednej pozycji. Najbardziej cierpią zawsze nasze plecy i kolana, co przekłada się na pogłębianie przeróżnych skrzywień kręgosłupa, chroniczne bóle przeciążeniowe kolan, nierówności w napięciach mięśni po jednej i drugiej stronie ciała, kontuzje, zniechęcenie i odwracanie się od aktywnego stylu życia. Można temu zaradzić ucząc się właściwego napinania mięśnie w danej asanie, redukując wady postawy, pracując nad koncentracją i koordynacją podczas przechodzenia z jednej pozycji do drugiej.

    TO tylko część podstaw. Praktykując jogę regularnie i przeplatając sesje innymi rodzajami ćwiczeń (pilates, kalistenika, trening cardio), pracujemy nad polepszeniem MOBILNOŚCI naszego ciała, rozwijaniem zakresów ruchu  w różnych kierunkach, płaszczyznach, osiach. Organizm staje się bardziej wytrzymały, a Ty "zlewasz" się z nim w jedną całość, w pełni rozumiejąc jego potrzeby. To przepiękna ewolucja, połączenia umysłu, emocji, odczuć i ciała.
Joga oznacza dosłownie "JEDNOCZYĆ".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP